Pearl Chee | izlenimler

WOHA

World Architecture Festival 2018 | Projenin öne çıkan özellikleri

Kampung Admiralty’nin hitap ettiği geniş bir kitle olduğunu düşünüyorum çünkü dünyadaki tüm gelişmiş toplumlar büyümekte olan yaşlı nüfusu barındırmanın zorlukları ile karşı karşıyalar. Kampung Admiralty, yaşlılara uygun konutlar sağlamanın yanı sıra aktif bir yaşam sürmeleri için gereken tüm imkan ve hizmetleri sağlayarak bu zorluklara çözümler sunan bir kamu konutu geliştirme prototipi.

Tasarım; daireleri tıp merkezi, perakende satış, yeme – içme, yaşlı bakımı, çocuk bakımı, halk meydanı ve halka açık yeşil çatı parkı, oyun alanı ve açık hava spor salonu ile birleştiriyor. Bu olanakların hiçbiri tek başına o kadar özel değil, ancak bunları tek bir binada birleştirmek, yaşlılar için yaşamı çok kolay hale getiriyor. Proje her yaştan insanlar için çekici; bu da nesiller arası bağın gerçekleşebileceği bir ortamı teşvik ediyor. Tüm bu olanakları sunarak, sosyal ve çevresel açıdan sürdürülebilir olma özelliğini taşıyan bina, şehre olumlu katkı sağlıyor.

İzlenimler

WAF çok özel bir platform çünkü büyükten küçüğe, iyi bilinen isimlerden (şimdilik) keşfedilmemiş olanlara kadar dünya çapındaki tasarım uygulamalarını kendine çekiyor. Jürinin değerlendirme süreci diğer ödüllerden oldukça farklı, çünkü etkinlikte jüriye sunulan projeler ve her turun sonunda açıklanan sonuçlar neredeyse “canlı” olarak gerçekleşiyor. Farklı projeleri, ürün yelpazesini ve farklı kategorilerde neler olup bittiğini görmek harikaydı.

“Yılın Binası” ödülünü almamızın işimiz üzerinde önemli bir etkisi olup olmadığını göreceğiz, ama her durumda ekibimizin, ortaklarımızın ve danışmanlarımızın yanı sıra, müşterilerimiz ve paydaşlarımızın katıldığı sıkı çalışma ve çaba için uluslararası tanınırlık elde etmek güzel.