Mario Suñer | izlenimler

Batlle i Roig Arquitectura

World Architecture Festival 2018 | Projenin öne çıkan özellikleri

Projemizdeki spesifik bir detaydan çok peyzaj projelerine küresel yaklaşım biçimini vurgulamak isteriz. Her zaman çalıştığımız ve bu proje özelinde açıkça ifade edilebildiğimiz felsefe, mekanın değerlerinin aranmasında ve tanınmasında yatıyor. En kötü mekan da dahil olmak üzere her yerin sizin için uygun doğal, tarihi ve potansiyel bazı değerleri vardır. Bu değerleri nasıl bulacağınızı ve geliştireceğinizi bilmek, her bir yerin kendine has özgünlüğünü bulmak ve en uygun projeyi geliştirmek için önemlidir. Bununla birlikte, son yıllarda yaşanan ekonomik gerileme bize, kaynak eksikliğine rağmen, projelerimizdeki hırsımızı kaybetmemeyi ve büyük düşünmeye devam etmemizi öğretti. Bu eksikliğin giderilmesi için araştırma yapmak, başka ve daha iyi yapım teknikleri aramak, ustaca çözümler geliştirmek veya radikal kararlar almak için çaba gösterilmeli. Her proje neyin gerekli, neyin gereksiz olduğuna dair derin bir senteze tabidir. Toplam bir değişiklik elde etmek için bir projenin tüm yüzeyinde hareket etmenin gerekli olmadığına inanıyoruz. 

Diğer aday projelerin seviyesi hem nitelik hem de boyut olarak mükemmeldi. Aslında projemiz kesinlikle farklı ama en küçük ve en basit olanıydı. Bu nedenle, jürinin hem mütevazı hem de hırslı olmaya çalışan, önceden var olan fakat radikal kararlara özen gösteren ve her zaman kamusal alanın ana hedeflerine bağlı olduğunu düşünen bu çalışma biçimine değer verdiğine inanıyoruz: Bağlantı, biyolojik çeşitlilik ve üretkenliğin geliştirilmesi. 

İzlenimler

Batlle i Roig olarak kuruluşumuzdan bu yana WAF’a katıldık ve ödüllerin gelişimini izleyebildik. Organizasyonun etkisinin giderek arttığı ve bunun neticesinde sunulan projelerin seviyesinin birinci sınıf olduğu açıkça görülüyor. Organizasyon ve jüriden tam anlamıyla memnun kaldık; önümüzdeki yıllarda bu ödüllere başvurmaya devam etme konusunda kesin bir inancımız var. 

Son 10 yılda, birkaç kez farklı kategorilerde ödüllendirildik ve uluslararası ödüllü projelerin etkisinin, bu ödülü aldıktan sonra arttığını doğruladık. Bu uluslararası yankının, açıkça yeni fırsatlar ve yeni projeler düzeyinde geri dönüşü olan çok sayıda yayın, konferans ve yeni bağlantılar oluşturduğunu gözlemliyoruz.