Johan Carlsson | izlenimler

Jac Studios

World Architecture Festival 2018 | Projenin öne çıkan özellikleri

Proje, UNESCO miras alanı, Tadao Ando binası ve Art Nouveau camından oluşan üç zorlu parametreyi ele alarak, özgün proje özelliklerine değer veren ve katkıda bulunan bir yanıt oluşturmak için dikkatli bir şekilde ve özenle düşünülmüş bir tasarım gerektiriyordu.

Tasarım, orijinal tasarıma verilen önem ve renk ile güçlü bir kontrast oluşturan müdahalelerle, mevcut Tadao Ando binasına karşı hassasiyetle yaklaşıyor. Proje, volkanik Jeju Adası’nın çarpıcı yapısına; binanın peyzajı çerçevelemesine benzer şekilde, eserlerin çerçevelenmesine önem vererek yanıt veriyor. Sergi, doğadan ilham alan, dinamik bir iç mekân yaratmak için hayranlık uyandıran manzarayla mimari arasında daha fazla köprü olmayı ve bağlantı kurmayı amaçlıyor. 

“Chambre Nationale des Experts Specializes” küratör ekibiyle yakın bir ortaklık kurmak, projenin geliştirilmesinde çok önemliydi ve sergi tasarımı, hareketli görüntülere sahip flora ve fauna betimlemelerine atıfta bulunarak, parçaların karmaşık motiflerine odaklanan özel olarak tasarlanmış aydınlatma ile Art Nouveau hareketinden doğrudan yararlandı. 

Jüri, değerlendirmesinde: “Hem binaya hem de müzenin kendisine adandığı Gallé camına karşı hassasiyeti ile etkileyici.” yorumunda bulundu. Malzeme seçimi, cam paleti ve mevcut mimariyle tezat oluşturan dikroik (iki renkli) yansımalar; sergilenen cam işlerine atıfta bulunmak ve UNESCO manzarasına cevap vermek için önemliydi.

İzlenimler

Çok iyi bir WAF 2018 deneyimi yaşadık ve Yumin Art Nouveau Koleksiyonu’nun değerlendirmesini seçkin profesyonellerden duymak ilham vericiydi. Tamamlanmış projelerin ayrıntılı değerlendirmesini gözden geçirmek bazen çok nadirdir, bu nedenle çok yapıcıydı. Bununla birlikte, dünyanın farklı yerlerinden gelen ofislerin konuşmalarını dinlemek, sunum stillerini ve formatlarını öğrenmek, geniş çalışma yelpazesini görmek ilham vericiydi.

Ayrıca, 2018 ödüllerinde iç mekana ve böylesine küresel bir mimarlık etkinliğinde iç mimarlığın önemine daha fazla vurgu yapılmasından memnunuz.

2018 Yılın İç Mekanı, stüdyo için çok önemli bir unvan ve gelecekle ilgili heyecan verici uluslararası fırsatlar sunan projeyle ilgili kapsamlı ve son derece olumlu geri bildirimler aldık.