İpek Baycan | jüri

Slash Architects

World Architecture Festival 2018 | Kriter

WAF Inside’da jüri olmaya hak kazandım. Değerlendirme sürecinde göz önünde bulundurduğum kriterler “Otel İç Mekanları ve Sergileme” kategorisi odaklı oldu. 

Katılımcı olmak & jüri olmak

Geçen sene sunumu yapan taraf olmak çok heyecan vericiydi. Fakat bir kez sahneye çıkıp süreci kavradıktan sonra bizim için çok daha kolay oldu. Ödüllü bir finalist olmanın temel motivasyonumuz olmadığını söyleyebilirim. Projenin ardındaki fikri ve proje sırasında ve sonrasında yaşadığımız deneyimleri ifade edebilmek esas amacımızdı. Yine de bu duruşumuzun jürinin 10 dakikalık sunumumuza dikkat kesilmesinin temel sebebi olduğuna inanıyorum.

Bir jüri olarak 2018 deneyimi için, mimarların sahneye getirdiği enerjinin çok önemli olduğunu belirtmek isterim. Aynı zamanda, mimarların projelerine ne kadar inandıkları çok önemli. Tasarlanan her mekanın ardında yatan hikayeyi dinlemek çok ilginçti. Jürilik yaptığım Sergileme kategorisinin çeşitli ölçeklere ev sahipliği yapması çok enteresandı. Tasarım temalarındaki çeşitlilik ve aynı zamanda WAF’ın çeşitliliği dünya çapında çok sayıda farklı projeyi bir araya getirdi.

İzlenimler

Hepimizin bildiği gibi hiçbir proje kolaylıkla uygulanamaz. Projenin her daim yüklenici, müşteri veya bütçe tarafından değişime uğrama riski var. Bu yüzden, Tamamlanmış Proje kategorisini özellikle takdir ediyorum. Eğer bir mimari ürün bu kategoriye katılma şansını elde etmişse, aynı zamanda inşa sürecinin birçok aşamasında da aslında bir kazanan olmuş demektir. WAF’ın, sunum için projelere ve ofislere eşit şans vermesiyle başarılı bir organizasyon olduğunu düşünüyorum. Ölçeğine, milletine bağlı olmaksızın tüm mimari uygulamaları, sadece işlerinin kalitesine odaklanarak kucaklaması çok güzel bir şey.