tasarımcı
Sezgin AKSU
Aksu/Suardi

İşverenin yaptığı işe göre ofis ortamı tasarlanır, ona göre ürünler seçilir, renklere karar verilir. Google ofisleri bir sigorta firması ofisinden farklıdır, her ikisi de fonksiyoneldir ama çalışma tarzları değişiktir.

verimliliği sağlayan unsurlar

Richard Sapper olsaydı, “form follows function” derdi. Cevaplaması zor bir konu, çalışma ortamına göre her şey değişebiliyor. Renkler, ürün tasarımı, kullanılan malzemeler, ölçüler… Tabii tüm bunların ortak noktası her zaman fonksiyonellik olmalı. İşverenin yaptığı işe göre ofis ortamı tasarlanır, ona göre ürünler seçilir, renklere karar verilir. Google ofisleri bir sigorta firması ofisinden farklıdır, her ikisi de fonksiyoneldir ama çalışma tarzları değişiktir.

Şu an ofis mobilyası pazarı çok geniş ve değişik tarzda ürünler bulunuyor. Çünkü, verimliliği sağlamak için ilk önce o ortamda çalışan insanların mutluluğunu düşünmek lazım, pozitif bir ortamda çalışan bir kişi her zaman daha verimli olur. Sonuçta hayatın büyük parçasını ofislerde geçiriyoruz ve güzel, pozitif bir ortamda çalışmak, zamanımızı geçirmek çok önemli. Ofis mobilyası tasarlayan bir tasarımcının büyük sorumluluğu vardır, ama projeleri yapan içmimarların vizyonları da aynı ölçüde önem taşıyor.

Ofis mobilyası tasarlayan bir tasarımcının büyük sorumluluğu vardır, ama projeleri yapan içmimarların vizyonları da aynı ölçüde önem taşıyor.

öngörülen değişimler

Bu sene Guangzhou’da “intelligent office” hakkında bir sunum yaptım. Home office’ten çok söz ediliyor ve birkaç seneden beri uygulanıyor, yeni bir fenomen değil. Ofis mobilyası üreten markalar ürettiği bazı ürünlerin hem ofis ortamı hem de ev ortamında kullanılabilmesini sağlıyor. Artık insanların kendilerine ait ofislerinin olmadığı, değişik yerlerde, başka insanlarla ofis ortamını paylaştığı “co-working” konuşuluyor. Ofis, yalnızca gerektiğinde kullanılıyor. Cebimizdeki akıllı telefonlar, çantamızdaki dizüstü bilgisayarlar sayesinde bir yere bağlı değiliz.

Elbette şu an için herkesin yapabileceği bir şey değil, bazı işlerde mümkün oluyor. İleride bunlardan daha fazla olacak, kimi meslekler halen ofis ortamı gerektiriyor. Co-working ve co-office’in ardından, m-office “always on the move” (hareketli ofis), b-office “working from bed” (yataktan çalışma), n-office “the end of sitting” (ayakta, yaslanarak veya uzanarak çalışma) gibi kavramlar söz konusu ama en önemlisi çalıştığınız ofisi sevmeniz yani l-office, “love your office”.