mimar
Seyhan ÖZDEMİR
Autoban

Odalı çalışma sistemi önce yarı açık, sonrasında açık, şimdilerde ise yöneticilerin bile odalarının olmadığı daha çok bir arada çalışıldığı sistemlere dönüştü.

verimliliği sağlayan unsurlar

Ofiste verimliliği sağlayan pek çok unsur bulunuyor. En önemlileri ise ergonomi ve pozitif etki sağlayacak bir iç mekan. Çalışanlar üzerinde motivasyon yaratmak bugün işverenlerin temel isteklerinden biri haline geldi. Motivasyonu sadece işverenin kuracağı çalışma sistemleri üzerinden değil içinde bulunulan fiziksel mekan üzerinden destekleyerek oluşturmak çok daha pozitif bir etki bırakıyor. Bir çalışan için en önemli etkenler uzun saatler masa başında çalışılması sebebiyle ergonomi, doğru ışık ve masa başı çalışmanın yanı sıra ofisin sunduğu alternatif çalışma alanları olarak sıralanabilir.

öngörülen değişimler

Günümüzde çalışma sistemleri ve alışkanlıkları değişmeye başladı, birçok şirket belli günlerde evde çalışma imkanı sunuyor ya da ofiste daha çok bir araya gelinerek birlikte çalışılacak ortamlar yaratıyor. Dolayısıyla ofislerin tanımları da değişmeye başladı. Ofiste çalışma düzeni; masa başı, küçük toplantı alanları, büyük gruplar halinde çalışılacak alanlar, uzun süreli oturmaya karşı ayakta çalışma imkanı sunan mekanlar halini almaya başladı. Özellikle birlikte çalışma şekilleri farklı fiziksel biçimlere büründü, sadece toplantı odalarında yapılan görüşmeler dışarıya, ofislerin meydanlarına taşındı. 

Odalı çalışma sistemi önce yarı açık, sonrasında açık, şimdilerde ise yöneticilerin bile odalarının olmadığı daha çok bir arada çalışıldığı sistemlere dönüştü. Masa başı çalışma, yerini bazı sektörlerde ofisin ortak alanlarında bir koltuğun üzerinde, kafeteryasında ya da bunun için ayrılmış farklı oturma tipolojilerinden oluşan alanlara bıraktı. Grup çalışmasının getirdiği verimlilikle ofis içi iletişimin arttığı sosyal alanların, günümüz ofislerinde hızlıca yer aldığını görüyoruz.