içmimari
Neşet GÜNE
Profit

Bir rengi öne çıkartmak ya da geri plana atmak paletinizdeki diğer kombinasyonlarla birebir ilişkili. Aydınlık bir etki yaratmak için açık renk seçmek doğru; fakat onu vurgulamak için ya birkaç kontrast renk kullanılmalı ya da içinde kontrast tonların olduğu aynı renk ailesinden seçimler yapılmalı.

iç mekan tasarımında doğru renk paleti

Renk, mekan algısını etkileyen en önemli unsurlardan. Tasarım sürecinde seçilen renk, kullanıcıların mekanı değerlendirmesinde ilk etken. Örneğin koyu renklerin hakim olduğu bir mekan; kimine göre derinlikli, soft ve rahatlatıcı gelirken; bir diğerinde karamsar bir etki bırakabilir. Bu sebeple konut, ofis gibi tek ya da belirli sayıda kullanıcılı mekanlarda, müşterilerin kişisel tercihlerine göre hareket ediyorum. Restoran, otel, spor merkezi gibi yoğun ve değişken kullanıcıların olduğu ticari projelerde (tecrübelerime dayanarak) hedef kitlesine göre, genel beğenileri yakalamak adına daha soft ve az riskli renkleri tercih ediyorum. Renkler bir süre sonra ruh halini etkileyerek; belki de sizin o mekana bir daha gelmemenizi bile sağlayabilir.

renk kullanımı

Tasarım yaparken kullanacağım renk paletinde, renklerle birlikte onların hangi tonlarını kullanacağıma da aynı önemi veriyorum. İçinde mavi baskın olan bir gri ile, kırmızının yoğun kullanıldığı gri arasında çok fark var. Vurgulamak istenen renk, mutlaka kullanılan diğer renklerin alt tonlarında olmalı. Bir rengi daha öne çıkartmak ya da geri plana atmak paletinizdeki diğer kombinasyonlarla birebir ilişkili. Aydınlık bir etki yaratmak için açık renk seçmek doğru; fakat onu vurgulamak için ya birkaç kontrast renk kullanılmalı ya da içinde kontrast tonların olduğu aynı renk ailesinden seçimler yapılmalı.