mimari
Mustafa TONER
Toner Mimarlık

Rengin form ile birlikteliğinin tasarımın bütünlüğünü sağladığına inanıyorum ve bu nedenle çoğu projemizde, işverenimizi ikna edebildiğimiz oranda cesur renk kullanımını tercih ediyorum. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, cesur renk kullanmak isterken yanlış renk kullanımına düşmemek. Renkler doğru kullanılmazlarsa tasarımların kalıcılığı olumsuz yönde etkilenebilir ve bu çok sık görülen bir durum.

renk

Renk, görsel bir ifade biçimidir. Sadece renkler ile duygularımızı, görüşlerimizi, estetik değerlerimizi ifade edebiliriz. Sadece ve sadece renk kullanarak bir küpü heykele dönüştürebiliriz… Renk ile yaşantımıza farklı tatlar, duygular katabiliriz.

Ben rengin form ile birlikteliğinin tasarımın bütünlüğünü sağladığına inanıyorum ve bu nedenle çoğu projemizde, işverenimizi ikna edebildiğimiz oranda cesur renk kullanımını tercih ediyorum. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, cesur renk kullanmak isterken yanlış renk kullanımına düşmemek. Renkler doğru kullanılmazlarsa tasarımların kalıcılığı olumsuz yönde etkilenebilir ve bu çok sık görülen bir durum.

Bunun tam tersi, renk kullanımından kaçınmak ise monotonluğu ve sıradanlığı getirebilir ki bu da iddiası olmayan, garantici tasarımları destekler. Zorlu Center örnek dairesinde yaptığımız iç mimari çalışma, sanıyorum iç mekanda cesur renk kullanımına bir örnek oluşturabilir. Ana kabukta nötr renkler kullanırken, mobilya ve aksesuarlarda özgürce, iddialı renkler kullanarak çarpıcı bir mekan yaratmayı hedeflemiştik. Sonuç, oldukça başarılı geri dönüşler almamızı sağlamıştı.

İtalyanların bir sözü vardır: “Binanızın cephesi size değil, komşunuza aittir.” der. Siz, içinde yaşadığınız binanın renk etkisini algılamazsınız ama çevreniz sizden çok daha fazla bu etkiyi algılar.

renklerin binalardaki etkileri

Binalarda renk kullanımı, iç mekanda kullanımdan daha etkilidir. İtalyanların bir sözü vardır: “Binanızın cephesi size değil, komşunuza aittir.” der. Siz, içinde yaşadığınız binanın renk etkisini algılamazsınız ama çevreniz sizden çok daha fazla bu etkiyi algılar. Bu nedenle bina cephelerinde renk kullanımı çok daha fazla bilgi ve kültür gerektirir. Eğer bunlara sahip değilseniz, cesaretiniz kötü sonuçlara neden olur ki ülkemizde bu soruna çok sık rastlanır.

Özellikle kırsal yörelerimizde yanlış renk kullanımının örneklerine her yerde rastlamak mümkün. Bu nedenle, boya firmalarının dış cephe renk kartelalarını hazırlarken daha dikkatli olmalarını tavsiye ediyorum. Hatta fiyatlamalarında bu anlamda teşvik edici olmalarını bir çözüm olarak düşünüyorum.