tasarım
Karim RASHID
Karim Rashid

Bazı renkler güçlüdür, bazılarıysa yumuşak; önemli olan her rengin tonu veya doygunluğu ve birlikte nasıl çalıştıkları. Renk iyi veya kötü kullanılabilir, ancak hiç kimse ruhsal bir mutluluk olayı olan renkten korkmamalı.

renk

Varlığımızın en güzel olgularından biri olan renk hayattır ve bence duygularımızla, ruhumuzla ve manevi varlığımızla ilgilenmenin ve onlara dokunmanın bir yoludur. Bazı renkler güçlüdür, bazılarıysa yumuşak; önemli olan her rengin tonu veya doygunluğu ve birlikte nasıl çalıştıkları. Renk iyi veya kötü kullanılabilir, ancak hiç kimse ruhsal bir mutluluk olayı olan renkten korkmamalı.

Yaşamının büyük kısmını renkleri incelemekle geçirmiş, yoğun biçimde renkle ilgilenip deneysel çalışmalar ve araştırmalar yapmış Yves Klein, Rothko gibi pek çok sanatçı var. Benim için bu imkansız çünkü ürünler, aksesuarlar, kozmetikler, mobilyalar, iç mekanlar ve binalar tasarlıyorum; dolayısıyla hayatımı sadece renkleri incelemeye adayamam. Ama yüksek lisans tezimi renk üzerine yaptım; iklim, doğal peyzaj ve doğanın renk konusundaki eğilimin ve ön yargıların oluşmasında etkili olduğunu biliyoruz. Fakat giderek küreselleşen dünyada, tüketim kültürü ve kapitalizm dünya nüfusunun büyük bir kısmının zevk ve duyarlılığını yönlendiriyor. Bence renk, hemen hemen bütün kültürlerde var olan, evrensel bir şey. Ancak ne gariptir ki tasarım eğitimi alırken bütün prototiplerimi ve çizimlerimi siyah beyaz veya gri, tonsuz, renkten yoksun olarak oluştururdum. Babam yağlı boya karışımıyla şaşırtıcı derecede renkli tuvaller yaratan, soyut bir ressamdı. Onun renklerinden hoşlanmadığımı hatırlıyorum.

Renkler yıllara yayılmalı ve çocuklar sadece ana renklerle değil sofistike renklerle ve koyu tonlarla da yetiştirilmeli.

tasarımlar için doğru renk paleti

Tasarım yaparken, kullanacağım renkler konusunda oldukça pragmatik (faydacı) davranıyorum. Örneğin, içinde yaşadığımız teknoloji çağını anlatmakla ilgileniyorum veya bir restoran için “sindirime yardımcı” renk paleti oluşturmak (sarı – yeşil tonları akşam yemekleri için en uygun renklerden biri) ya da esenlik, enerji veya pozitif ruh hissi yaratan pembenin belirli tonları ilgimi çekiyor.

Bence kimse renk satmıyor, bu nedenle de insanların renk satın alma beklentileri yok. İnsanların %90’ı, diğer seçenekleri görselleştirmek için hayal gücünü kullanmak yerine ekrandaki rengi satın alacak. Yaşamdaki bu karmaşanın beraberinde getirdiği güzellik ise geniş çeşitlilik ve seçme olanağı.

Parlak ve ana renklerin yalnızca çocuklar için, yetişkinler içinse koyu renklerin, gri ve kahverengi tonlarının uygun olduğu fikrinden hiçbir zaman hoşlanmadım. Renkler yıllara yayılmalı ve çocuklar sadece ana renklerle değil sofistike renklerle ve koyu tonlarla da yetiştirilmeli. Her şeyin güzel olduğu, iyi tasarlandığı ve yapılı çevrenin yaşa dayalı ön yargılardan uzak olduğu, evrensel bir dünya hayal ediyorum.