Roya Sullivan
MACY’S

Vitrin Mimarisi

Başla

Bana göre başarılı bir vitrin, estetik ve duygusal güçle fikirleri şekillendirmekten geçer. Herhangi bir marka için vitrin, estetiğin yanında yaratıcı ve kolay anlaşılabilir olmalı. İzleyici, tasarımı bizzat deneyimleyebilmeli.

Tüketici ve vitrin etkileşimi

Bana göre başarılı bir vitrin, estetik ve duygusal güçle fikirleri şekillendirmekten geçer. Herhangi bir marka için vitrin, estetiğin yanında yaratıcı ve kolay anlaşılabilir olmalı. İzleyici, tasarımı bizzat deneyimleyebilmeli.

Bu yıl New York’taki vitrinlerimizden üçünde etkileşimli unsurlar var. Vitrinin önünden geçenler, oyuncak bir kamyonu dışarıdan sürmek için bir direksiyon kullanabilecekler. Başka bir vitrinde, insanlar vitrin camından dışarı çıkan köpek figürünün burnuna dokunabilirken, vitrinin diğer tarafı köpeğin bacaklarını yukarı
ve aşağı hareket ettiriyor. En önemli interaktif detay ise ziyaretçilerin anlık fotoğraf çektirebilmesi ve bu fotoğrafın, vitrinde Noel baba şapkası eklenmiş halde eş zamanlı olarak görünebilmesi olacak.

Konsept, fikirler, üretim ve sonuç

Odak noktam hem görsel açıdan ilgi çekici hem de net bir ifadesi olan vitrinler yaratmak. Tema belirlendikten sonra üretim sürecine geçilir ki bu en zorlu kısım. Fikirleri gerçek üç boyutlu mankenlerle ve karakterlerle bir animasyona dönüştürmek kolay bir iş değil. Ayrıntıların iyi tanımlandığından ve anlatılan hikayede verilen mesajın netliğinden emin olmak için sürekli kendimi tüketicinin yerine koyarım.

Malzemelerin yeniden kullanımı, sürdürülebilirlik

Muhtemel yeniden kullanım için hemen hemen her şeyi saklıyoruz. Vitrinlerimizi yıllık olarak farklı Macy’s şubeleri için yeniden kurguluyoruz.

Noel vitrinlerimiz sadece çocukların hayal gücünü değil, biz yetişkinlerin de içindeki çocuğu ortaya çıkartan kreatif düşünme ve hikaye anlatıcılığını sembolize ediyor.

Geleneği yeniden yorumlamak

Noel vitrinlerimiz sadece çocukların hayal gücünü değil, biz yetişkinlerin de içindeki çocuğu ortaya çıkartan kreatif düşünme ve hikaye anlatıcılığını sembolize ediyor. Bu yıl, günümüzün teknoloji meraklısı çocuklarına duyduğumuz saygıyı, nostaljik “Noel Baba olma” hayaliyle bir araya getirdik. Bu tema, teknolojik ve etkileşimli unsurları geleneksel sanat formlarıyla birleştirerek, özgünlüğü ve sanatı bir araya getiriyor. 2019 Macy’s Noel vitrinleri; geleneği ve modern teknolojiyi muhteşem görsel ögelerle birleştiriyor. Noel Baba’nın cömertliğini vurgulayan hikayede “Noel kızı” karakterinin çıktığı eğlenceli yolculuğu izliyoruz. Vitrinin kurgusu, binlerce LED
ışık ve neon iplerle süslenen sıra dışı etkileşimli bir oyunun eşlik ettiği karakterleriyle ve izleyicinin ikonik Macy’s vitrinlerinde görünecek fotoğrafıyla hayat buluyor.

Vitrin kurulumlarının tüketici üzerindeki etkisi

2019 tatil vitrinlerinde çok sayıda LED neon aydınlatma ve krom kaplamalı metalden yapılmış heykel figürleri var. Müşteri, bu şenlikli atmosferi hissedecek. Animasyon, LED ekranlar ve etkileşimli detaylar, çok yönlü müşterimizin dikkatini çekecek. Renklere gelince; söz konusu moda olduğunda koleksiyonu tamamlayan renkler tercih ederken tatil veya “Flower Show” gibi daha teatral kurulumlar sırasında hikayeyi vurgulamak için neşeli renkler kullanmayı severim.