Space Group Architects

Vitrin Mimarisi

Başla

Vitrin kurulumunda doğal atmosferi yakalamak üzere uygulama sürecini oldukça zorlaştıran canlı yosun, programlanmış yapay sis ve cephenin iç tarafına konumlanmış sürekli akışa sahip akarsu gibi doğal unsurlar modelleme sürecinin ardından test edilerek, dikkatlice ve incelikle bir araya getirilmiş.

“Blasted”: Delüzyonel Bir Yanılsama

1870 yılında William Penhaligon, civardaki Türk hamamlarının aromalarından esinlenerek “Hammam Bouquet” adı verilen ilk parfümünü üretmiş. 145 yılın ardından “Blasted Heath” ve “Blasted Bloom” adlı iki yeni parfümün lansman kutlaması için Space Group Architects, ilk parfümün tam zıttı aromalarla yeniden yorumlanmış bu parfümler için sıra dışı bir mekan kurgusu oluşturmuş. Britanya sahil şeridinden esinlenilerek bir dizi ham ve doğal notalar ile harmanlanan kokuları analiz eden Space Group, aldığı ilhamla bu iki aromayı birer vitrin mimarisine dönüştürmüş.

Kurulum hem içeriden hem de dışarıdan, Regent Street ve vitrinlerin arasındaki sınırların bulanıklaştırılmasıyla gerçekçi bir deneyim sunmayı hedeflemiş. Space Group Architects bu kurguyu; müzisyenler Fennesz, Mia Zabelka ve Oliver Stummer (Tomoroh Hidari) ve doğal ortam sanatçısı Aurelia McKelvey ile iş birliği içerisinde gerçekleştirmiş.

Sonuç olarak aromaların karakteristikleri ve ilham aldıkları çevreyle ilgili soyut bir yanılsama yaratan; yağmur, sis, yosun, ağaç kabuğu, ışık, ses ve elbette parfüm kokularının da dahil olduğu ve birden çok duyuya hitap eden iki farklı mekan ortaya çıkmış. Vitrin kurulumunda doğal atmosferi yakalamak üzere uygulama sürecini oldukça zorlaştıran canlı yosun, programlanmış yapay sis ve cephenin iç tarafına konumlanmış sürekli akışa sahip akarsu gibi doğal unsurlar modelleme sürecinin ardından test edilerek, dikkatlice ve incelikle bir araya getirilmiş.