Karen Millen, Liberty, Molton Brown, Christian Louboutin, Hermès Australia

Vitrin Mimarisi

Başla

Bir mağazanın önünden geçerken markanın vitrinine koyduğu ürünlerin sunumu, en az özenle seçilmiş parçalar kadar önemli. Geçmişten bugüne renk harmonisi, içerik ve seçili materyallerin kompozisyonu ile bir hikaye anlatılıyor olması, vitrin mimarisini sokak sakinleri tarafından ilgiyle karşılanan bir sanata dönüştürmüş durumda. Zamanla mağazacılık sektörünün yapı taşı haline gelen vitrin mimarisi, günümüzde dünyanın dört bir yanından projeler ve festivaller kapsamında teknolojinin de desteğiyle yaratıcılığın sınırlarını zorlayarak varlığını sürdürüyor. Her yıl çeşitli vitrin mimarisi projeleriyle süslenen alışveriş lokasyonları ve büyük markalara ev sahipliği yapan caddeler, görsel şölen sunmaya devam ediyor.​

KAREN MILLEN “Grace”

Londra’da RIBA Regent Street Windows Project etkinliğinde öne çıkan projelerden biri, Karen Millen’ın dinamik vitrin tasarımı. Ziyaretçilere üç boyutlu bir hikaye sunan projenin mimarı geometrik rasyonalizasyon, dijital kreasyon, simülasyon, generatif ve parametrik modelleme uzmanı Emma-Kate Matthews. Kullanılan teknikler ve materyallerle yaratıcı konseptler hedefleyen Matthews, çalışmalarında araştırma ve uygulama sürecini harmanlayarak kendi tarzını yansıtıyor.

EKM Works adı altında tasarladığı, StudioXAG’in hayata geçirdiği projesinin ismi ise “Grace”. Karen Millen figürünün tipik bir Londra günü gezintisini betimleyen tasarım, 25 metrelik soyut hareket izlenimine sahip bir dizi mankenden oluşuyor. Figürün eylemlerini tanımlayan mankenlerin dinamik pozisyonları, lazer tarayıcı ve 3D animasyon programı yardımıyla hazırlanmış. Tek boyutlu dinamik figürlerin arasına yerleştirilen üç boyutlu vitrin mankenleri, Londra gezintisinin bazı bölümlerinde Karen Millen figürünü hayata döndürüyor.

KAREN MILLEN “Grace”
Designer: EKM Works, realized by StudioXAG

LIBERTY “Arthur”

Architecture Social Club, 2016 RIBA Regent Street Windows Project kapsamında “En İyi Mimar” ödülünün sahibi. Londra moda dünyasına tarihi miras niteliğindeki Liberty Alışveriş Merkezi vitrinlerini boydan boya süsleyen “Arthur”; sahip olduğu kompozisyonunun anlattığı hikaye ile sokak sakinlerine adeta bir tiyatro sunuyor. Liberty; 20. yüzyılda Arthur Lasenby Liberty tarafından planlanmış, ancak ölümünden birkaç yıl sonra tamamlanabilen bir yapı. Vitrinde kullanılan tarihi semboller, Liberty’nin geçmiş yüzyıldan bugüne bünyesine kattığı mağazalar ve özgün mimarisiyle moda dünyasındaki eklektik kimliğinin yansıması. Vitrinin dağınık, uyumsuz ve sefil görüntüsü Londra modasının Liberty’den önceki halini betimliyor. Kompozisyonun devamında yer alan “Arthur”, Londra’ya daha iyi ve daha kaliteli bir moda anlayışı vadeden tüccar rolünde. Vitrinin devamında ise “Nuh’un Gemisi”, Arthur’un bu sefaleti değiştirebilecek tek kişi olduğunu sürreal bir etkiyle vurguluyor. Gemi, aynı zamanda iki farklı İngiliz ordusunun gemilerine ait kerestelerden tasarlanan ikonik Liberty binasının sembolü.

LIBERTY “Arthur”
Designer: Architecture Social Club

MOLTON BROWN “Rosa Absolute”

Knox Bhavan ve Susie MacMurray iş birliği ile gerçekleşerek üst düzey işçilikle detaylara dikkat çeken vitrin tasarımı, Riba Regent Street Windows Project 2016’da Yüksek Övgü Ödülü’nün sahibi. Vitrindeki avizeyi sanat eserine dönüştüren ekip, Molton Brown ambalajlı 5.500 şişe ve 3.5 km uzunluğunda kurdeleyi 6.500 düğümle bir araya getirdi. Avizelerin altında yer alan platform ise; 1.250 lazer kesim paslanmaz çelik gül yaprağı, 30 metre pirinç çubuk ve 50 adet el yapımı kağıt gülden oluşuyor .

Molton Brown’un ürün yelpazesi “Rosa Absolute” için vitrinde Rönesans rüzgarları estiren tasarım, el işçiliğinin arkasına eklenen motiflerle izleyiciye gizli mesajlar vermeyi hedeflemiş. Bu kompozisyonun ilham kaynağı, eski Rönesans tablolarının arkasına gizlenen sembolizm. Kurulumda kullanılan materyal kombinasyonu, duygu yüklü ve feminen bir tasarıma sahip.

MOLTON BROWN
Designer: Knox Bhavan & Susie Macmurray

CHRISTIAN LOUBOUTIN “Summer Pop”

StudioXAG, dünya genelinde mağazaları bulunan Christian Louboutin için çizgi roman sayfalarından esinlenerek renkli bir tasarıma imza atmış. Toz boya çelikten yapılmış grafik patlamalar bebek mavisi simlerle kaplı, canlı kontrastlarla renklendirilmiş vinilden oluşuyor.

Her bir patlamanın ortasında, zengin tonlardan oluşan göz alıcı renk paletinin arasına konumlanmış “POP!”, kırmızı neon aydınlatma ile süslenmiş. Daha büyük vitrinlerde ise; meydana gelen “POP!”, golf topu şeklinde ampullerle kaplı ısmarlama metal ve aynalı akrilik kutudan dışarı doğru patlıyor.

StudioXAG, dünya çapındaki bu butiklerin vitrin tasarımının yanı sıra; içerisinde London Flagship, Cenevre, Paris JJR ve Rue du Faubourg Saint-Honoré’nin bulunduğu çeşitli Avrupa butikleri için arka panelin pembe, sarı ve mavi renklerdeki yıldız yağmurunun “POP!” ile bir araya geldiği bir kompozisyon üretmiş ve kurmuş.

Koleksiyonun parçası ayakkabılar, patlamaların içerisine gizlenmiş raflara yerleştirilerek hareketli ve canlı bir görselle izleyiciye sunulmuş.

CHRISTIAN LOUBOUTIN “Summer Pop”
Designer: StudioXAG

HERMÈS AUSTRALIA “Tiger Tiger”

“Tiger Tiger, Melbourne’deki Hermès Collins sokak mağazasının açılış vitrini için tasarladığım bir eser. Tasarımın adı William Blake şiirine gönderme yapıyor. Bu vitrin tasarımı sürecinde, Hermès Avusturalya İletişim Direktörü Eric Matthews ile iş birliği içerisindeydik. Bir Singapur tiyatro topluluğu için yapmış olduğum bazı kuklaları görmüştü ve bu kuklaların tasarımına bayılmıştı. Kaplanı kat kat koyduğum renkli kağıtlardan yaptım, bu kağıtları makasla oyarak derinlik ve dinamizm verdim. Bu vitrin tasarımı için Eric’in fikri, kaplana vitrin panelini yırtarak vitrinden dışarı doğru atlamak üzereymiş izlenimi vermekti. Bu çalışmanın başlığı olan Tiger Tiger da aynı şekilde Eric’in fikri. Hermès Avusturalya ile çalışmayı seviyorum, sanatçıya tanıdıkları sınırsız özgürlük bir yana, yaratıcı bir şekilde proje ile iç içe oluyorlar.

Hermès’in elegan ve zamansız tarzının dışına çıkmadan her zaman renkli, eğlenceli ve dinamik vitrin tasarımlarına sahip olması, Tiger Tiger’ın tasarım süreci boyunca yaratıcılığım üzerinde büyük etkisi oldu.”

HERMÈS AUSTRALIA “Tiger Tiger”
Designer: Anna-Wili Highfield