Kim Herforth Nielsen
izlenimler

3XN Architects

World Architecture Festival 2018 | Projenin öne çıkan özellikleri

Projenin güçlü noktalardan biri, olimpiyat felsefesinin özünün ve değerlerinin tasarıma ilham kaynağı olarak kullanılmasıydı. 3XN, Olimpiyat Evi’ni dört temel amaç etrafında tasarladı: Sürdürülebilirlik, hareket, şeffaflık ve esneklik. Tasarımın şeffaflığı ve akışı, personel arasında etkileşim, iletişim ve bilgi paylaşımını kolaylaştırmak ve teşvik etmek için tasarlandı. 3XN’in tasarımının ayırt edici özelliği olan ön cephesi, olimpiyat ruhuna saygı göstermek amacıyla bir sporcunun zarif hareketlerine benziyor. 

Cephenin dinamik, dalgalı akışı, hareket etmekte olan atletin enerjisini aktaracak şekilde tüm açılardan farklı görünüyor. Sporda, hareket optimize edilmiş performansa yol açar; benzer şekilde, bina kabuğunun manipülasyonları binanın işleyişini doğrudan etkiler. Baron Pierre de Coubertin’in olimpiyat halkalarını referans alan Birlik Merdiveni, binayı olduğundan daha yüksek gösteriyor ve tüm katları merkezi bir atriyuma bağlıyor. Merdiven, çalışanlar arasında birliğin ve olimpiyat değerlerinin görsel bir ifadesi. Merdivenler ve çevresi, sosyal faaliyetler için merkezi bir alan oluştururken topluluk ve şeffaflık duygusu geliştiriyor.

Cephenin görsel şeffaflığı, IOC’nin herkese açık organizasyonu için bir metafor görevi görüyor. Tasarım, bina sakinlerin günlük çalışmalarının görünür olmasını sağlayarak, IOC’nin adil oyununu ve açık değerlerini yansıtıyor. Sürdürülebilirlik, projenin temel değeri ve bileşeni; tamamlandığında İsviçre’deki en sürdürülebilir ofis binası olacak.

IOC’nin bina tasarımına yansıtılacak değerlerinin tercümesindeki kararlılığının ve tutarlı ısrarının, bu projeyi diğer büyük projelerden ayırmada önemli bir rol oynadığını düşünüyorum. Aldığımız her karar, IOC’nin birincil hedeflerine uygulanabilirliği açısından değerlendirildi. Ayrıca, hareket hissini oluşturmak için gelişmiş parametrik tasarım kullanan binanın son derece yüksek karmaşıklığının kazanmamıza yardımcı olduğuna inanıyorum. Gerçekten sürdürülebilir bir ofis binası oluşturmak için böylesine kararlı olmak aynı zamanda belirleyici olduğu kadar karmaşık ve zorlu bir iş. 

İzlenimler

Yıllar boyunca hemen hemen her WAF’a katıldım. İlham almak ve diğer mimarlarla tanışmak için harika bir yer. Mimariyle ilgili güncel konuları tartışma fırsatı bulduğunuz önemli bir olay. İlginç ve düşündürücü tartışmaları takdir ediyorum; ancak WAF, mimarlar dışında konuyla ilgili kişileri panel tartışmalarına katılmaya davet etmeyi düşünürse, formatın daha da iyi olacağı fikrindeyim. Politikacıları, plancıları, işverenleri ve kullanıcıları davet ederlerse, tartışmalar daha çeşitli bakış açısı kazanır. Yuvarlak masa etrafındaki akşam yemeği fikrini çok ilginç buldum çünkü farklı görüşlerin dile getirilmesini sağladı. Belki de daha büyük bir kitleye uyacak şekilde dönüştürülebilecek çok iyi bir format olabilir. On kişiye kadar çok sayıda başarılı panel tartışmasına ev sahipliği yapan Van Alen Enstitüsü üyesiyim. Bu, daha fazla izleyici katılması açısından bir fırsat olabilir.

Projelerin aynı zeminde değerlendirildiğinden emin olmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Aynı kategoriye girdikleri için oldukça karmaşık binaları daha basit yapılarla karşılaştırmak kimi zaman zor olabilir. Belki de jüri ve yarışmacıların, hangi kategoriye gireceklerini seçmeden önce kararın neye göre verileceğini bilmelerini sağlamak için her kategorinin değerlendirilme kriterleri önceden yayınlanabilir. Tamamlanmış projelerle geleceğe yönelik projeler aynı sayıda kategoriye sahip olursa sevinirim.