Jan Benthem | izlenimler

Benthem Crouwel Architects

World Architecture Festival 2018 | Projenin öne çıkan özellikleri

Kuzey / Güney Hattı yapımı 20 yıl süren bir proje. Yeni metro, Amsterdam’ın kuzeyini birleştirerek banliyö kullanıcıları, turistler ve bölge sakinleri için hızlı bir rota oluşturuyor. Benthem Crouwel Architects bu hat için beşi yer altı ve ikisi yer üstü olmak üzere toplam yedi istasyon tasarladı. Amsterdam’da 2018 yılında tamamlanan başka hiçbir proje, kent üzerindeki ölçek, karmaşıklık ve etki söz konusu olduğunda Kuzey / Güney Hattı ile karşılaştırılamaz.

İstasyonların hepsi kendine özgü ancak aynı zamanda birbirleriyle ilişkili: Görsel bir dili, verimli ve sade bir mimariyi paylaşıyorlar. İstasyonlar rahat, güvenli ve dolaşması kolay. Amsterdam’ın yoğun altyapısı için son derece değerli ve önemli bir proje.

İzlenimler

Programın çoğunda yer alamadık, bu nedenle deneyimimiz biraz sınırlı kaldı ama iyi organize edilmiş bir etkinlik olduğunu düşünüyoruz. Oldukça ticari olduğunu gördük, ancak böyle bir festivalde olması gereken bu. Mimarlık alanında çalışan birçok farklı insanla bir araya gelmek ilginçti.