mimari
Fondation Le Corbusier

Le Corbusier 1930 yılında ressam ve mimar olarak edindiği tecrübeyle bir duvar kağıdı koleksiyonu yarattı. Atölyesinde en sık kullanılan 43 renge dayanan, “rulo halinde satılan yağlı boya”nın endüstriyel ölçekte üretilmesi durumunda, geliştirdiği renk şemalarının yapılarına daha kolay uyum sağlayacağı inancındaydı.

polychromie architecturale

Le Corbusier 1930 yılında ressam ve mimar olarak edindiği tecrübeyle İsviçre firması Salubra için bir duvar kağıdı koleksiyonu yarattı. Atölyesinde en sık kullanılan 43 renge dayanan, “rulo halinde satılan yağlı boya”nın endüstriyel ölçekte üretilmesi durumunda, geliştirdiği renk şemalarının yapılarına daha kolay uyum sağlayacağı inancındaydı. Bu renklerin ve duvar kağıtlarının özel müşteriler tarafından kullanılmasını kolaylaştırmak; duvar, kapı ve doğrama arasında uyum, zıtlık gibi mekansal etkiler yaratmak için kullanılabilecek “renk paleti ” ve “renk şemaları” geliştirdi. 1959 yılında, 400 farklı kombinasyon ve motif sunan ikinci bir renk paleti tasarladı.

Le Corbusier 1959 yılında, 400 farklı kombinasyon ve motif sunan ikinci bir renk paleti daha tasarladı.

polychromie architecturale ve diğer renk paletleri

Salubra duvar kağıdıyla birlikte Le Corbusier’nin getirdiği en önemli yenilik, proje sırasında çalışan mimar ve müşterilere, seçtikleri renklere tam olarak sahip olmalarına yardımcı olmak için duvar kağıdına üzerine yağlı boya uygulama fikridir.

Ayrıca en önemlisi, tüm renklerin kombinasyonu fikridir. Bu gerçekten Le Corbusier’ye ait bir fikir ve kesinlikle yenilikçi!

polychromie architecturale’in kullanımı

Le Corbusier, Salubra duvar kağıdını (yağlı boya) kişisel projelerinde de kullandı, örneğin Molitor apartmanındaki stüdyo dairesinde ya da ebeveynlerinin ikinci evi olan Petite villa sur le Lac Léman. Bu duvar kağıtlarını restorasyon çalışmaları sırasında keşfettik. Ancak projelerinde yalnızca Salubra’nın renklerini değil, başka renkleri de kullandı ki bunun bilinmesi çok önemli. İki renk paleti yarattı: Biri Pürist resimlerinden etkilenen renkler, diğeri ise daha canlı ve parlak renkler. İkincisi en iyi bilinen palet oldu (örneğin, Marsilya’daki Unite d’habitation).

polychromie architecturale ve marka iş birlikleri

Paleti sunan ilk firma İsviçreli toz boya üreticisi IGP oldu. İki yıl süren bir araştırmadan sonra, çoklu kullanımlar için mat özellikte 63 renk ile IGP-Dura xal Le Corbusier Özel Koleksiyonu’nu sundu. Bu firma, toz boyayı Le Corbusier’in polikromisini (çok renklilik) destekleyen farklı ortaklarla paylaşıyor.

2012 yılında Yeni Zelanda merkezli Drikolor firması sanatçıların kullandığı pigmentlerle baz boyayı renklendirmek için bir teknoloji geliştirdi. Firma sahibi Rachel Lacy ürünü ABD pazarına taşıdı.

Hindistan’daki Asian Paints Limited, 2012 yılında Hindistan ve Sri Lanka’da Polychromy ürününü Royale Aspira boyalarıyla geliştirme ve satma haklarına sahip oldu.

Dış cephe ve iç mekan boyaları satan Almanya merkezli Keim Farben firması 2014 yılında mat ve derin görünüm için silikatlı PolyChro koleksiyonunu piyasaya sürdü.