feng shui
Eline COINTEPAS
Eline Cointepas Interior Design

Feng shui’de renk ve malzemelerle çalışmak, mekanlardaki enerji akışını sakinlerinin ihtiyaçlarına göre ayarlamamızı sağlar. Enerji akışını etkilemek ve bağdaştırmak için renkler ve malzemeler kullanıyoruz. Mekandaki temel enerjilerin ne olduğuna ve mekanın doğru “hissi” vermesi için renk ve malzemelerin nasıl kullanılabileceğine bakıyoruz.

feng shui ve iyi renk kullanımının yararı

Feng shui, insan ve çevresi arasındaki etkileşimi inceleyen eski bir doğu felsefesi. Kelime anlamıyla rüzgar (Feng) ve su (Shui); dünyadaki yaşamı büyük ölçüde etkileyen ve onsuz yapamayacağımız iki unsur. Feng shui çalışmalarının altında yatan güç, hayat veren enerji “Chi”dir. Feng shui; güvenlik, sağlık, mutluluk ve iyi şans duygularımız için çevremizdeki enerjilerden (Chi) bilinçaltı yoluyla etkilenmemiz prensibiyle çalışır. Feng shui uygulaması, bu enerjileri incelememizi ve bunları kendi yararımıza nasıl kullanacağımızı öğrenmemizi sağlar. Çevremizde daha iyi bir denge kurmamıza, gevşemek ve enerji dolmak için doğru mekanı yaratmamıza yardımcı olur.

Feng shui’de, enerjilerin mekanların çevresinde nasıl aktıklarına bakarız. Bu enerjiler, tüm yaşamın temelini oluşturan iki kutup arasındaki etkileşimden kaynaklanır: Ay ve geceyi sembolize eden dişil enerji Yin ile güneşi ve gündüzü simgeleyen eril enerji Yang. Yin ve Yang, birlikte beş arketip elementten oluşan döngüyü yaratır: Ağaç, ateş, toprak, metal ve su. Bu unsurlar, doğal yaşam akışıyla ve toprağın kendisiyle daha doğrudan ilgilidir, her bir unsur farklı bir anlam taşır ve diğer unsurlarla özel yollarla etkileşime girerler. Örneğin; “ağaç” unsuru, “bahar”ın bir arketipi, yaşamın ve gelişmenin başlangıcıdır, ancak ağaç aynı zamanda aile köklerimiz için ağ oluşturma ve yaratıcılık anlamına gelir ve nereden geldiğimizi, nasıl büyüdüğümüzü temsil eder.

Dünyada iyileşmemize yardımcı olacak pek çok renk terapisi var ve hepsi de renklerin gücüne odaklı.

Feng shui’nin beş elementi ayrılmaz bir şekilde renge bağlıdır. Renk sadece feng shui’nin önemli bir parçası değil, genel olarak iç mekan dekorasyonudur. Sonuçta insanlar renklere şaşırtıcı şekilde karşılık veriyor. Biyoritmimiz renklerle yönlendirilir: Sabah ışığındaki maviler bizi uyandırır ve kırmızı gün batımı bizi uyutur. Deneyler, pembenin tutuklanan bireylerde saldırganlığı azalttığını, Glasgow ve Japonya’daki mavi sokak ışıklarının suç oranlarını düşürdüğü söylüyor ve kırmızı renkler giyen sporcuların mavi giyenlere göre daha sık kazandığı görülüyor.

Dünyada iyileşmemize yardımcı olacak pek çok renk terapisi var ve hepsi de renklerin gücüne odaklı. Örneğin; kırmızı, bizi topraklayan ve bize güç veren bir renk. Turuncu, bedenimizi ve ruhumuzu iyileştirebilen, ruh halimizi güçlendiren, canlandırıcı ve iyimser bir renk. Sarı, daha net görmemize yardımcı olan bir renkken, yeşil bize huzur verir; mavi, iletişime iyi gelir. Mor, manevi bir renk, beyaz ise nihai ışıktır.

Feng shui’nin beş unsurunun tamamının, kendilerini temsil eden renkleri ve malzemeleri mevcut. Örneğin; yeşil renkler ve ahşap mobilyalar “ağaç”ı; kırmızı renkler, mumlar ve şömineler “ateş”i, sarılar ve kahverengiler “toprak”ı ifade eder. Gri ve saf beyazlar “metal”i temsil eder, tıpkı metalik boyalar ve duvar kağıtları gibi. Son olarak, “su” mavi ve siyahla temsil edilir, bir akvaryum, “su”yu getirir ancak “su” güçlü bir araç olduğundan evin içine gerçek su yerleştirirken dikkatli olunmalı.

Feng shui elementlerinin, renklerinin ve malzemelerinin ardındaki felsefe, kişisel beğeninizle bir mekanı tamamen yeniden dekore ettikten sonra hala “doğru” hissettirmemesini açıklamaya yardımcı olur.

Feng shui’de renk ve malzemelerle çalışmak, mekanlardaki enerji akışını sakinlerinin ihtiyaçlarına göre ayarlamamızı sağlar. Enerji akışını etkilemek ve bağdaştırmak için renkler ve malzemeler kullanıyoruz. Mekandaki temel enerjilerin ne olduğuna ve mekanın doğru “hissi” vermesi için renk ve malzemelerin nasıl kullanılabileceğine bakıyoruz. Örneğin; bol miktarda mavi renkle süslenmiş güneye bakan bir oda, birbiriyle zıt enerjiler yaratacaktır. Feng Shui’de güney, “ateş”in yönüdür, işinizde coşku, tutku ve gurur kaynağıdır, yaz ve güneşle ilgili çok heyecan verici bir enerjidir. Mavi ise “su”, kış ve ayı temsil eden bir renktir. Bu odadaki çok fazla mavi veya su, iç ateşinizi körelten ve sizi aşırı duygusal yapan bir enerji yaratabilir. Bununla birlikte doğru dengeyle “su” elementi, odanın ateş enerjisinin daha güçlü ve nahoş kısımları üzerinde hoş bir sakinleştirici etkiye sebep olabilir.

Feng shui elementlerinin, renklerinin ve malzemelerinin ardındaki felsefe, kişisel beğeninizle bir mekanı tamamen yeniden dekore ettikten sonra hala “doğru” hissettirmemesini açıklamaya yardımcı olur. Mekan harika görünse de “yanlış” renk enerjilerini yanlış yerlerde kullanmış olabilirsiniz. Feng shui, renkler ve malzemelerle oynayarak mekanı yeniden iyi hissettirecek dengeyi bulmaya yardımcı olabilir.

Sonuç olarak feng shui’nin amacı, mekanı (yeniden) dengelemek, “Chi” enerjisinin serbestçe akmasını sağlamak ve hayatınızın birçok alanında desteklenmiş hissetmenizi sağlamak için dengeyi yeniden oluşturmaktır. Bu, kendisini daha iyi bir esenlik ve canlılık duygusuna dönüştürür. Size rahat olmak ve kendiniz olmak için daha fazla zaman ve enerji verir!