içmimari
Dominika ZIELINSKA
Workplace

Renk; mekanların amacına uygun bir atmosfer yaratmanın, markayı ve tasarımı ileten mekan hakkında belirli bir his ve görünüm elde etmenin bir yolu. Bireysel çalışma alanları için dikkat dağılmalarını azaltmak, sakin ve üretken bir ortam yaratmak için her zaman yumuşak bir renk paleti seçeriz. Sosyalleşme ya da networking bölgesi gibi ortak alanlarda mekanı; bilgi alışverişi, yaratıcı toplantılar ve beyin fırtınası için daha uygun hale getiren daha canlı ve enerjik renk kullanımına yöneliyoruz.

renk

Projelerimizde renk kullanımı, rengin farklı alanlardaki yoğunluğuna ve doygunluğuna dayanıyor. Bize göre renk; mekanların amacına uygun bir atmosfer yaratmanın, markayı ve tasarımı ileten mekan hakkında belirli bir his ve görünüm elde etmenin bir yolu. Örneğin, bireysel çalışma odaları için dikkat dağılmalarını azaltmak, sakin ve üretken bir ortam yaratmak için her zaman yumuşak bir renk paleti seçeriz. Öte yandan, sosyalleşme ya da networking bölgesi gibi ortak alanlarda mekanı; bilgi alışverişi, yaratıcı toplantılar ve beyin fırtınası için daha uygun hale getiren daha canlı ve enerjik renk kullanımına yöneliyoruz. İnsan odaklı tasarım, tasarımcı olarak bizim için büyük bir değer olduğundan, güvenli ve rahat hissettiren ofis alanları yaratmaya önem veriyoruz. Bunu etkileyen faktörlerden biri doğru renk şemasını seçmek. Mavi ve yeşil tonları rahatlamaya ve sakinleşmeye yardımcı olur, bu nedenle birçok projemizde görülebilir.

doğru renk paleti

Konforlu ve verimli bir çalışma alanı yaratırken birçok faktör devreye girer. Bunların en önemlileri, işlevsel bir düzen tasarlamak ve çalışanların üretken olmalarına, çalışmaktan keyif almalarına ve her faaliyet için uygun bir alan bulmalarına olanak tanıyan araçlar olan doğru eleman setini sağlamaktır. Kötü bir renk şeması, mekanın kullanılabilirliğini önemli ölçüde azaltsa da (örneğin çalışma alanlarındaki karanlık duvar ve tavanlar, mekanın ağır ve yorucu hissettirmesine neden olur), doymuş renklerin kullanımının yoğun sosyal alanlarla sınırlı kalması gibi birkaç temel kurala uyulursa, her iş yeri tasarımında renkli yaratıcılık için hala yer vardır. Fonksiyonel tasarımı tamamlayan bir adım olarak gördüğümüz “doğru renk paleti” seçimi son etki açısından önemlidir, ancak konforlu ve üretken bir çalışma ortamı yaratmanın anahtarı esas olarak ihtiyaçları değerlendirme ve buna yönelik esnek ve işlevsel tasarımdır.

Konforlu ve verimli bir çalışma alanı yaratırken birçok faktör devreye girer. Bunların en önemlileri, işlevsel bir düzen tasarlamak ve çalışanların üretken olmalarına, çalışmaktan keyif almalarına ve her faaliyet için uygun bir alan bulmalarına olanak tanıyan araçlar olan doğru eleman setini sağlamaktır.

yön bulma ve mekan markalama sistemlerinde rengin rolü

Sade tasarlanmış, mat renklerle boyanmış duvarlara sahip, fazla ayrıntı ve gereksiz aksesuarın olmadığı ama mekanın düzgün ve net planlandığı bir ofis düşünelim. Amacına hizmet etse bile sonuçta insanların vakit geçirmek istemediği, soğuk, monoton, kimliksiz bir mekan. Bu sorun nasıl çözülebilir? Mimari ve grafik detaylar bir mekanın hikayesini anlatır ve kişiliğini vurgular ya da yaratır. Ofis tasarımında bunu “space branding” (mekan markalama) olarak tanımlarız. Bu, mimari tasarımın grafiksel olarak geliştirilmesi ve görsel bir sunumla şirket kültürü ve tarihini gösterme fırsatıdır. Temel kurumsal değerleri basit grafiksel bileşenlerle sunmak için uygulanır.

İnsanların konumlarını belirlemelerine yardımcı olan ve doğru yolu gösteren mekansal yönlendirme sistemi “wayfinding” (yön bulma) ofis, tren garı, müze, havaalanı gibi yerlerde bizi yönlendirir. Mimari ve grafiksel işaretlerin kullanımıyla belirli bir yerin – bina ya da şehir – tanımlanması ve organizasyonu daha kolay hale getirilir. Yön bulma, çalışma ortamının günlük deneyimlerini geliştirir. Ayrıca, çalışanlar arasındaki iletişimi artırır ve toplantı odaları, ekip bölgeleri veya ortak alanlar gibi mekanın bütününü oluşturan terminolojiyi sunar. İletişimsel yönlerin yanı sıra yön bulma, yönetim açısından da çok önemli. Masa, sandalye veya dolapların işaretlenmesi ve numaralandırılması, bir şirkette sabit varlık yönetimi için temel araçtır.