World Architecture Festival 2018 | ziyaretçiler

Dünya Mimarlık Festivali’ne ikinci kez katılıyoruz. İzleyici olarak burada sunumlarla belirli bir deneyim elde ettikten sonra umuyoruz ki önümüzdeki sene itibariyle biz de projelerimizi göndermeye başlayacağız. Burada tüm dünyadan farklı bakış açılarıyla bir arada olmak, farklı projeleri izliyor olmak bizleri mesleğimize karşı daha da motive ediyor. Bu anlamda gerçekten bu organizasyonu düzenleyenleri ve bu konuda büyük bir yükümlülük alan sponsorları tebrik ediyoruz. Lokalde yaşadığımız problemlerle dünya genelinde ne şekilde karşılaşıldığı ve çözüm yolları üzerindeki araştırmalar gerçekten takdire şayan. Önümüzdeki seneden itibaren dikkatleri biraz daha bu noktaya çekeceğiz.

Alpay DEMİRCİ

DEMİRCE ARCHITECTS

WAF 2018’e ziyaretçi olarak katıldım. Daha önce katılmadığım için karşılaştırma yapmam doğru değil, ancak organizasyon ve içeriğini genel olarak tatmin edici buldum. İzlemek istediğim sunumları önceden belirlemiş olmama rağmen, son dakikada verdiğim kararlardan ötürü programım biraz karıştı. Bir sunumdan diğerine yetişmeye çalışmak benim için bu festivalin özeti oldu. Etkinlikte tesadüfen karşılaştığım pek çok arkadaşımla mimari hakkında bol bol sohbet etme fırsatı bulduk. Genel mekansal planlama problemsiz görünüyordu. Hizmet alanlarının dağıtımı ve sponsorların konumları da bilgi edinme açısından çok verimliydi. Ancak akustik problemi vardı ve bu durum oldukça rahatsız edici oldu. Gürültü sorunu, özellikle yakınlardaki eleştiri odalarında birçok sunum aynı anda yapıldığında ses dayanılmaz bir hal aldı. Türkiye’den festivale katılan pek çok proje vardı ve özellikle sunumlarını izlemeye çalıştım. Genel olarak ülkemizden katılan projeler ve sunumları çok etkileyiciydi. En sevdiğim projelerin bazılarının kendi kategorilerinde kazanamaması beni çok şaşırttı. 

Fatih YAVUZ

FREA

Mimarlık; medeniyetin geçmiş ve gelecek tüm serüvenlerinin insana en yakın ölçekte pratik edildiği alan ve teknolojiyle bilimde yaşanan tüm gelişmeler, bizleri ve mimariyi dönüştürüyor, geliştiriyor. Bu yıl WAF’ta gördüğüm en başarılı projeler, mimari ile teknolojiyi insan yararına ve ölçeğine en yakın tutanlar oldu. Enerji kullanımı ve dönüşümü, çoklu fonksiyona uygun tasarlanan, hem zaman hem de alan tasarrufu sağlayan yapılar ve bu tür düşünce sistemleri, insanoğlu ve dünyanın geleceği için oldukça umut verici gelişmeler. Genel olarak mimarlığın, üretilen yapıların dünya ve çevresindeki insanlara bir umut ve iyileştirici güç olduğunu görmek beni çok mutlu etti. Bu yıla yetişemedik, fakat önümüzdeki yıl üç yurt dışı projemizle katılacağız, 2019’da görüşmek üzere…

Görkem VOLKAN

GVDS

Öncelikle şunu söylemek isterim ki WAF atmosferinde olmak bana bir içmimar olduğumu tekrar hatırlatarak, İstanbul’daki iş hayatı koşuşturmacası arasında unuttuğumuz değerleri anımsamamı sağladı. Bu hatırlatma aslında genel anlamda bireysel duruşumuzun farkındalığını yaşatmakla beraber, şu an şirketimizin yürüttüğü projelere de farklı bir gözle bakmamı sağladı. WAF’ta özellikle dikkatimi çeken; hemen hemen her sunumda, yapının özellikleri ne olursa olsun tasarım sürecindeki hikayesi ve amacıyla kullanıcının hayatına dokunması. Kazanan projeler de genellikle bu özellikleri yüksek tasarımlardı. Jüri üyelerinde de dikkatimi çeken bu oldu hep, insan ölçeğini ve durumun senaryosunu sorguladılar. Bizler kullanıcıya yaşam deneyimi sunuyoruz. Her zaman her projenin bir hikayesi olduğuna inanırım. Bizler de bu yaşam deneyimine aslında hem destek olup hem de uygunluk yaratmaya çabalıyoruz. Aynı zamanda, enerji konusu ve jüri üyelerinin yapının bu konudaki çözümlerini sorgulaması da global sorunlara çözüm aramamız gereken bu yıllarda oldukça dikkat çekici. Bu konuda biz tasarımcıların, tasarlarken ve malzeme seçerken bir sorumluluğu olduğunu düşünüyorum. Bu otel, ofis, ev ya da ticari mekanların tamamı için geçerli. Bütün bunların günlük iş hayatımızın içinden çıkıp sadece mimariye yoğunlaşıldığı bir organizasyona dönüşmesi çok keyifliydi.

Yeşim KOZANLI

YEŞİM KOZANLI ARCHITECTS / ROBIN’S DESIGN