DKM | izlenimler

Hazırlık…
Tüm DKM İnşaat ve Danışmanlık ekibi ve ajansımızın desteği ile çalışmalarımız başladı. Fuara temel katılım hedeflerimizden olan, yeni pazarlarda yer edinme ve Tunex markamıza distribütörlük arayışı için kapsamlı bir pazar araştırması gerçekleştirdik.

Daha önce katıldığımız yurt dışı fuarlarındaki deneyimlerimiz, ilk kez katıldığımız Batimat Fuarına hazırlanırken bize rehber oldu. Hedef kitle analizi yapmak adına yurt dışında yapılan projelerin paylaşıldığı sektörel portallar üzerinden Fransa ve çevre ülkelerdeki sektördaşlarımız ve projeleri hakkında veri topladık.

Bu çalışmaların sonuçlarında 5000 üzerinde bireysel ve firma temelli davetiye gönderimi yaptık. Davetlilerimize, Türk kültürünü de tanıtmak için, Kütahya Çinisi desenlerini kullandığımız hediyeler hazırladık.

Batimat’ın odaklandığı konularda yaklaşımlar…
İklim Krizi… Düşük karbon salınımı… Atık Yönetimi… Geri Dönüşüm…
Batimat 2022 Fuarı’nın odak noktaları firmamızın temel mottosunu işaret ediyordu. Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, dünya genelinde tüm sektörlerde etkisini göstermeye devam eden çevreci tutumun, yerli sektördeki öncülerindeniz ve örnek teşkil etmek adına çalışmalarımıza devam ediyoruz. Geri dönüşüm ile üretim yapan bir firma olarak, hali hazırda bu vurguları kurumsal kimliğimizin bir parçası niteliğinde broşür, web sitesi ve promosyon ürün tasarımlarımızda kullanıyor ve firma olarak duruşumuzu vurguluyoruz.

İzlenimler…
Özellikle Uzakdoğulu katılımcılarda bariz bir yenilik arayışı görünüyordu. Bunu Avrupalı üreticilerde göremedik.

Fuarın tamamını gezdiğimizde küçük yenilikler görmemize rağmen bizi heyecanlandıran ve bildiklerimizi kökten değiştiren inovasyonlarla karşılaşmadık. Pandemide ara verilen fuarlar ve standlar, eski sunum teknikleriyle geri dönüş yapmışlar.

Dünyamızın en büyük sorunu olan iklim krizini göz önüne aldığımızda inşaat sektörü oluşturduğu karbon salımı ile büyük sorumlulardan biri. Bu anlamda geri dönüşümden malzeme üretimi ve kullanımının bir miktar arttığını fuarda da gördük. Fakat bu dönüşümün hızı yeterli değil. Petrol türevi ve doğal kaynaklardan üretilen hammaddeler hala tartışmasız tercih ediliyor.

Fuar ne kadar sürdürülebilirliği ön plana çıkarmak istese de konvansiyonel inşaat malzemelerine yenik düştüğünü görüyoruz.

 

Özellikle devletlerin geri dönüşümden elde edilmiş veya geri dönüşüme girebilen malzeme kullanımını çok keskin kanunlarla desteklemesi ve sübvanse etmesi gerektiğini düşünüyoruz.