IDEO | Bölüm 2

OTOMOBİLİTENİN GELECEĞİ

Yarın bugünden ne kadar farklı olacak? Daha uzun yaşayıp daha hızlı hareket edeceğiz. Teknolojik kapasitemiz artarken kaynaklarımız azalacak. Fakat uyumak, yemek yemek, çalışmak ve bir yerden bir yere gitmek gibi temel ihtiyaçlarımız aynı kalacak. Son kısım, bu bölümde ilgilendiğimiz ana konu. Gelecek on yılda insanları, nesneleri ve mekanları nasıl bir araya getireceğiz? IDEO’nun otomobilitenin geleceğine yönelik araştırması bu sorunun cevabını arıyor.

Hareketli Mekânların Geleceği

Özerk hareketlilik biçimlerinde güven arttıkça, yeni bir otomobil kullanım aşaması ortaya çıkacak. İnsanlar iş yerlerine giderken bundan böyle iş yerleri insanların yaşadığı yerlere gelecek.

YENİ BİR SABAH RUTİNİ

Günaydın! Beni çalışma ekibimle tanışmaya giderken yolda yakaladın. Bu sabah trafik yoğun görünüyor. Kestirmeden gidelim.

HAREKETLİ OFİS DURUM RAPORU, 7:45

Akıllı Şehir Yerleşimi

Bugün Amerika’daki şehirlerde yaklaşık 600 milyon park alanı var ve bu oran kentsel alanın yüzde 10’una karşılık geliyor. Sürücüsüz otomobillerin kullanımı arttıkça, geleneksel park yerlerine daha az talep olacak. Esnek “çalışma noktaları”, daha erişilebilir çalışma ortamları sağlayarak bu alanın bir kısmını doldurabilir.

ALTYAPIDAN YARARLANMA

Çalışma ekibi, önümüzdeki birkaç hafta boyunca yer olarak Fort Mason bölgesini belirledi. Bu onların ilk “Hareketli Ofis” (Work on Wheels) deneyimi, bu nedenle başlangıç paketini talep ettiler.

HAREKETLİ OFİS DURUM RAPORU, 8:30

Hareketli Ofis Bölmeleri

“Hareketli Ofis” bölmeleri, kentsel altyapının az kullanılan bölümlerinden faydalanır. Modüler olarak tasarlanan bölmeler ve farklı ekiplerin değişen gereksinimlerini karşılamak üzere yeniden düzenlenebilir. Rezervasyon sistemi, bölmelerin kişiselleştirme isteklerinin yerine getirilmesine ve ekiplerin çalışma alanlarını günlük olarak yeniden yapılandırmalarına olanak tanır.

MANZARALI ODA

Dün çalıştığımız yer çok güzeldi ama bugün daha iyi bir manzara için beni iskeleye getirdiler. Sunduğum esnekliği sonuna kadar kullanıyorlar!

HAREKETLİ OFİS DURUM RAPORU, 10:00

Açılıp Kapanabilen Bölmeler

Gelecekte, en iyi ofisler gün ışığı ve doğal havalandırmanın yanı sıra manzara, yeşil alan, toplu taşıma ve konutlara yakınlık gibi konularda daha fazla erişim sağlayacak. Açılıp kapanabilen bölmeler açık bir çalışma alanı yaratırken, “Hareketli Ofisler”i ferah ve davetkar hissettirecek.

RAHAT ve BAĞLANTILI

Günaydın ekip! Alanınızı hazırlayayım ve çalışmaya başlayalım.

HAREKETLİ OFİS DURUM RAPORU, 10:15

Güçlendirilmiş Akıllı Cam

Sürgülü akıllı cam paneller dış mekânı içeri taşırken, çalışanları zararlı UV ışınlarından ve dış kaynaklı dikkat dağıtıcılardan korur. Gizlilik panelleri, çalışanların çalışma alanlarını dikkat dağıtan şeyleri en aza indirecek şekilde adapte edebilmelerine olanak sağlıyor.

DOĞAL İŞ BİRLİĞİ

Bugün bir ziyaretçimiz var. Sanırım bu nedenle büyük ekranı kullanıyoruz.

HAREKETLİ OFİS DURUM RAPORU, 11:00

Esnek Alanlar

İşler dijital alana kaydıkça, toplantı odaları ve diğer geleneksel ofis altyapıları ihtiyaç haline gelecek. Yüz yüze etkileşimin önemli olduğu zamanlarda “Hareketli Ofis” bölmesi, çalışanların birlikte olabildiği esnek bir alan sağlayabilir.

ÖZEL ALTYAPI DESTEĞİ

Ekibin en sevdiği yemeklerin, çalıştıkları yere gelmesini sağlıyoruz.

HAREKETLİ OFİS DURUM RAPORU, 12:00

Destek Altyapısı

Çalışma noktalarının genellikle şehrin az kullanılan bölgelerinde olması tercih edilir. Yemek kamyonları veya seyyar kuru temizleyiciler gibi destek hizmetleri, çalışma noktasına talep üzerine gelebilir.

TAKIM ÇALIŞMASI için OPTİMİZASYON

Mükemmel iş birliği ve her şeyi görebilme imkanı için her türlü etkileşimli çalışma biçimine sahibim.

HAREKETLİ OFİS DURUM RAPORU, 15:00

Tek Dokunuşla Gizlilik

Pencereler, mahremiyet veya sunumların karanlık bir odada yapılması amacıyla
opak hale getirilebilir. Farklı görüntüleme ekranları ve çalışma yüzeyleri, iş birlikçi bir ortam yaratır.

İSTEĞE GÖRE YENİDEN YAPILANDIRILABİLME

Görünüşe göre yarın daha büyük bir ekibimiz olacak. Hızlı bir yeniden düzenleme, herkesin ihtiyacı olan alanı sağlayacak. İyi işti millet! Bugünlük paydos, yarın sabah görüşürüz.

HAREKETLİ OFİS DURUM RAPORU, 17:30

Pil Alanı

Zemin döşemesi, çalışma ekiplerinin günlerce rahat, üretken ve etkileşimde kalmalarını sağlayan bir dizi düz pil içerir.

YENİDEN KULLANIMA HAZIRLANMA

Merkeze geri döndüm. Başka bir üniteyle birleşme zamanı, böylece yarın gelecek büyük ekip için yeterince yerimiz olacak.

HAREKETLİ OFİS DURUM RAPORU, 18:00

Merkeze Dönüş

“Hareketli Ofis” modülleri her günün sonunda hizmet merkezine geri dönmez, ama döndükleri zaman çok fazla mesafe kat edip yıpranmazlar. Bu, hizmet merkezlerinin
şehrin nispeten daha az maliyetli yerlerinde olmasına olanak tanır ve esas gayrimenkullere başka kullanımlar için yer açılmasını sağlar.

FAALİYET MERKEZİ

İşte Bob, en iyi durumda olduğumdan emin olan kişi. Beni çabucak yeniden kullanıma hazır hale getirecek.

HAREKETLİ OFİS DURUM RAPORU, 18:05

Hareketli Ofislerin Bakımı Nasıl Yapılıyor?

Kendi kendine hareket eden çalışma alanları olan “Hareketli Ofis” filosuna hem gündüz hem de gece vardiyasında bakım yapılabilir. Elektrikle çalışan modüller büyük ölçüde bakım gerektirmez, gerektiğinde araçlar manuel kullanıma izin verir.