IDEO | Bölüm 4

OTOMOBİLİTENİN GELECEĞİ

Yarın bugünden ne kadar farklı olacak? Daha uzun yaşayıp daha hızlı hareket edeceğiz. Teknolojik kapasitemiz artarken kaynaklarımız azalacak. Fakat uyumak, yemek yemek, çalışmak ve bir yerden bir yere gitmek gibi temel ihtiyaçlarımız aynı kalacak. Son kısım, bu bölümde ilgilendiğimiz ana konu. Gelecek on yılda insanları, nesneleri ve mekanları nasıl bir araya getireceğiz? IDEO’nun otomobilitenin geleceğine yönelik araştırması bu sorunun cevabını arıyor.

Hareketli İnsanların Geleceği

Günümüzün araçlarıyla altyapı arasındaki verimsiz ilişkiyi değiştirmeyi hedefleyen otomobilite sayesinde yavaş geçen seyahatler, yolculuk sırasında birden fazla şeyle ilgilenebilme şansıyla artık çok daha hızlı geçecek.

SERVİSE HAZIR

Günaydın! Şarj oldum ve sahibim Sheila ile çalışmaya başlamaya hazırım… Sheila bugün biraz geç kalacak gibi.

ID30-14 DURUM RAPORU, 7:00

Neden Sürücüsüz Araç?

Sürücüsüz otomobiller kent yoğunluğundaki artışa karşı güvenli ve verimli çözümler sunuyor. Fütürologlar, önümüzdeki yıllarda her bir paylaşımlı otonom aracın, 11 geleneksel otomobilin yerini alacağını tahmin ediyor.

SORUNSUZ SENKRONİZASYON

İşte geldi. Telefonuna bağlanma ve günlük planını kontrol etme zamanı… Vay canına, her şey hazır!

ID30-14 DURUM RAPORU, 7:03

Zamandan Tasarruf

National Journal muhabiri Alex Brown otonom aracı ilk kez denediğinde, “sıkıcı” demişti. Bu sıkıcı durum, Sheila gibi yolcuların dikkatlerini daha ilginç ve acil işlere verebilmeleri anlamına geliyor.

AKILLI NAVİGASYON

Görünüşe göre her zamanki rotamız bugün oldukça yoğun, bu yüzden manzaralı yoldan gideceğiz.

ID30-14 DURUM RAPORU, 7:05

Manzaralı Alan

Cam ağırlıklı tasarımla tamamlanan cömert iç mekân, otonom araçlarda yolcular için güzel, görüş engeli olmayan manzaralar demek. Gezip görmek için bundan daha iyisi olamaz!

BİR ARAYA GELMEK

Bugün yolda başka kim olduğuna dikkat edelim ve nasıl sürdüklerini görelim. Önce güvenlik!

ID30-14 DURUM RAPORU, 7:18

Önce Güvenlik

2011 yılında ABD’de 5,3 milyon otomobil kazası meydana geldi ve bunun sonucunda 2,2 milyondan fazla yaralanma ve 32.000 ölüm gerçekleşti. Sürücüsüz araçların yaklaşmakta olduğu dönem yasal sorumluluk ve güvenlikle ilgili endişelere neden oluyor, ancak otonom sürüş teknolojilerinin yolları daha güvenli hale getirdiğine inanmak için iyi nedenler var.

BAĞLANMA KOLAYLIĞI

Bağlanma zamanı geldi, böylelikle Sheila başka şeylerle meşgul olabilir. Trafik şu an açılıyor, sanırım daha fazla kişi konvoy oluşturuyor. İşe varmak için 39 dakika kaldı!

ID30-14 DURUM RAPORU, 7:20

Bağlanma Kolaylığı

Birbirine bağlı sürüş boyunca veya “konvoy” sırasında yeşil ışıklar, hangi araçların bağlanmaya müsait veya çoktan eşleşmiş olduğunu sürücülere gösterir. Çoklu sağlayıcılar, benzer hedeflere giden diğer araçları bulmak ve bunlara bağlanmak konusunda sürücüleri yönlendirir.

DURUM GÖSTERGELERİ

Etrafımdaki araçları, arabanın Sheila’nın kontrolünde mi yoksa otonom mu ilerlediği konusunda bilgilendirmek her zaman iyidir. Yeşil bağlantı durumu ışıklarımız tam da bunu yapıyor.

ID30-14 DURUM RAPORU 7:27

Mobilitenin Yeni Dili

Tıpkı 1980’lerin ortasından bu yana sürücü güvenliğini artıran yükseğe monte edilen, üçüncü fren lambası gibi, otomobilin sürücüsüz mü yoksa sürücü kontrolü altında mı olduğunu göstermenin yeni yolları tasarlanabilir ve standartlara bağlanabilir.

TERCİHİN GÜCÜ

Sheila direksiyon kontrolünü bana bıraktığında, yolda başka şeylerle meşgul olabiliyor.

ID30-14 DURUM RAPORU, 7:28

Arkaya Bakmak Yok

Yan sensörler ve aktif şerit kılavuzu kör noktaları önlerken, yanlara monte edilmiş kameralar sayesinde aracın her iki tarafı kolaylıkla takip edilebiliyor.

ANLAYIŞLI DÖNÜŞÜMLER

Sheila daha büyük bir çalışma alanı istiyor. Direksiyon simidini ve pedalları bir süre ortadan kaldırma zamanı.

ID30-14 DURUM RAPORU, 7:30

Ortak Konsol

Yolcuların yolculuk sırasında çalışmalarını sağlamak, işe giderken kaybedilen zamanın etkisini önemli ölçüde azaltabilir. Merkezi konsol, hem özel hem de ortak çalışmadaki birden fazla kullanıcıyı destekleyebilecek etkileşimli bir ortam sağlar.

AYDINLATMALI İLETİŞİM

Sheila ve arkadaşları işten sonra dışarı çıkıyorlar ve ben de işimin başına dönüyorum.

ID30-14 DURUM RAPORU, 17:15

Geceleri Değişen Ne?

Geceleri, kara yolunda yansıtılan görseller, araçların bağlantılı olduğunu daha belirgin hale getirir.

GELİŞTİRİLMİŞ AMBİYANS

Görünüşe göre herkes şehrin favori noktasındaki “happy hour” için hazır! Uygun modu ayarlayacağım ve eve güvenli bir şekilde döndüklerinden emin olacağım.

ID30-14 DURUM RAPORU, 17:30

Esnek Oturma Düzeni

Koltuklar, çok noktalı pivot ve kızak sistemiyle seyahat sırasında yolcuların birbirleriyle daha doğal ve konforlu bir şekilde iletişim kurmalarını sağlıyor.