IDEO | Bölüm 1

OTOMOBİLİTENİN GELECEĞİ

Yarın bugünden ne kadar farklı olacak? Daha uzun yaşayıp daha hızlı hareket edeceğiz. Teknolojik kapasitemiz artarken kaynaklarımız azalacak. Fakat uyumak, yemek yemek, çalışmak ve bir yerden bir yere gitmek gibi temel ihtiyaçlarımız aynı kalacak. Son kısım, bu bölümde ilgilendiğimiz ana konu. Gelecek on yılda insanları, nesneleri ve mekanları nasıl bir araya getireceğiz? IDEO’nun otomobilitenin geleceğine yönelik araştırması bu sorunun cevabını arıyor.

Paylaşımlı Ulaşımın Geleceği

Sürüş ve araba paylaşımının giderek daha popüler hale gelmesiyle birlikte yarının araçlarını tasarlayanlar, düşünceli araç tasarımı aracılığıyla paylaşılan ulaşım deneyimlerini düzenleme ve geliştirme fırsatına sahipler.

YENİ BİR GÜN

Yeni bir iş günü… Sahibim Chloe için her şey hazır. Her zamanki gibi sürüş ve araç paylaşımı modunda olduğumuzu ona bildirmeliyim.

ID30-17 DURUM RAPORU, 8:00

Paylaşmanın Yararları

Amerikan Community Survey verilerine göre, günümüzde ABD’deki insanların %76’sı kişisel araçlarını kullanarak yalnız seyahat ediyor. Araç paylaşımı paradan tasarruf sağlarken, yolcuların karbon ayak izini azaltıyor ve daha az trafik sıkışıklığına neden oluyor.

İLK İSTEK

Nate yolculuk isteği gönderdi. Bugün arka koltukta oturmak istiyor.

ID30-17 DURUM RAPORU, 8:05

Farklı Paylaşım Dereceleri

Araba sahipleri araba paylaşımı, sürüş paylaşımı veya araçlarını özel olarak kullanma arasında seçim yapabilir. İsteğe bağlı mikro sigorta hizmetleri, ortak araçların korunmasına yardımcı olarak ortak seyahatin gelişimine katkıda bulunur.

KİŞİSELLEŞTİRİLMİŞ BÖLME DENEYİMİ

İşte Nate… Tam zamanında. Bölmesini “kişiye özel” moda ayarladı.

ID30-17 DURUM RAPORU, 8:10

Bireysel Bölmeler

Birçok yolcu seyahatlerine kendine ayıracağı kaliteli zaman olarak değer veriyor. Paylaşılan araçlardaki bölmeler, bireyin alanını özelleştirmeye yardımcı olacak şekilde yolcuların ihtiyaçlarına göre ayarlanabiliyor. Yolcu sırtını geriye doğru yasladığında, koltuğun çerçevesi etrafı sararak görsel gizlilik sağlıyor. Koltukların altında, yolcuların kişisel eşyalarını koyabilmeleri için ayrı bir saklama alanı bulunuyor.

PAYLAŞIMLI YOLCULUK OLANAKLARI

Joe’nun da işe gitmek için arabaya ihtiyacı var. Ön koltuk bölmesini seçti.

ID30-17 DURUM RAPORU, 8:12

Farklı Yolculuk Modları

Paylaşım için tasarlanan yeni nesil araçlar, rahatlamadan üretkenliğe kadar çeşitli yolcu ihtiyaçlarını karşılayacak. Yolcular, kendi ihtiyaçlarına göre uyarlanmış bir yolculuk talep edebilecek.

ESNEK SEYAHAT

Yoldayız. Chloe ve Joe sohbet ederken, Nate arkadaki bölmesinde uyuyor.

ID30-17 DURUM RAPORU, 8:20

Rahatlama Zamanı

Bölmeler, sessiz ve kapalı, iş birlikçi ve sosyal veya bunların arasında herhangi bir noktada hissettirecek bir deneyim sunmak için ayarlanabilir. Aktif gürültü önleme teknolojisi, tek bir bölmede gizlilik hissi yaratırken, akustik amplifikasyon iki veya daha fazla bölmede konuşmaların daha iyi duyulmasını sağlıyor.

ÖZEL DEPOLAMA

Sonunda geldik. Chloe’nin özel eşyalarını koruyacağım ve o işteyken kendimi diğer kullanıcılarla paylaşmaya hazır hale getireceğim.

ID30-17 DURUM RAPORU, 8:40

Özel Depolama Alanı

Elektrikli motorlar ve aracın tabanının altına yerleştirilmiş bataryalar sayesinde ön ve arka kısımda depolama için geniş alanlar kullanılabiliyor. Ön depolama alanı, araç sahibinin özel eşyalarını güvenli bir şekilde saklayabilirken, arka depolama alanı aracı paylaşanlar tarafından kullanılabiliyor.

İSTEĞE BAĞLI REZERVASYON

Jim ve Jessica’dan araba paylaşım isteği geldi. Rezervasyonları iki saat olarak onaylandı.

ID30-17 DURUM RAPORU, 10:00

Kişiselleştirme ve Kolaylık

Yolcular gün boyunca bir yerden alınıp bir yere bırakılırken, araçlar bağımsız sürücülere kişiselleştirilmiş görünüm sunuyor. Bu, ilk kez kullananların dahi doğru arabayı hızlı ve kolay bulmasını sağlıyor.

YOLDAYKEN ÇALIŞMAK

Jessica’ya görüntülü arama geldi. Görüşmeyi yapabilmesi için vizörünü aktifleştireceğim.

ID30-17 DURUM RAPORU, 10:10

Kullanıcı Arayüzü Projeksiyonu

Araçlar, yolcuların mobil cihazlarından, bölmelerinin üstündeki vizörlere uyarlanmış bir arayüz yansıtabilir. Bu, araç tutması riskini azaltırken yolcuların aracın teknolojisi ile rahatça etkileşime girmesini sağlıyor.

ESNEK DEPOLAMA

Şimdi teslimat noktasına gidiyorum. Jim ve Jessica, Chloe’ye ait bazı market alışverişlerini teslim alacak. Bu, onlara 12$ kiralama indirimi kazandıracak.

ID30-17 DURUM RAPORU, 14:00

Paylaşılan Depolama Alanı

Talep ekonomisinin yükselişe geçmesiyle birlikte kitle kaynaklı lojistik, nakliyatın geleneksel yollarını destekleyebilir. Esnek arka saklama alanı, yiyecek teslimi için sıcaklık kontrollü depolardan bisiklet taşıyıcısına kadar farklı modül tiplerini bünyesinde barındırabilir.

AKILLI TASARRUF

Ne gündü ama… Chloe ile eve dönme vakti. Bu ay paylaşım hizmetleri sayesinde 224$ kazandık. Market alışverişinin bagajda olduğunu hatırlatacağım.

ID30-17 DURUM RAPORU, 17:30

Zaman ve Para Tasarrufu

Günün sonunda, araç sahipleri araçlarının ve bölmelerinin kullanımını kontrol edebilirler. Zamanla, paylaşım hizmetlerinden elde edilen gelir, araca sahip olma maliyetini önemli ölçüde karşılayarak onu daha sürdürülebilir bir yatırım haline getirebilir.