Yonca Aközer | izlenimler

ALKAŞ

MIPIM 2019

ALKAŞ olarak bu yıl MIPIM 2019’a her zamankinden daha farklı bir şekilde hazırlandık. Firmaların yabancı yatırımcılarla görüşebilmesi için iki buçuk ay öncesinden çalışmaya başladık ve firmaların randevularına destek verdik. “Yabancı yatırımcının Türkiye’ye bakışı nasıl ve beklentileri neler?” sorularına cevap olacak özel sunumlar hazırlanmasına destek verdik. Böylece firmalarımız, önceden hazırlanmış bir randevu takvimi ile MIPIM’e katıldı. Fuar sırasında doğaçlama randevular da gerçekleşti, ancak; firmalar önceden belirlenmiş randevular sayesinde verimli bir MIPIM geçirdiler.

Hem İstanbul hem de Türkiye nezdinde yaptığımız çalışmaları yabancı yatırımcı firmalarla konuştuğumuzda cazibemizin bir kez daha ön plana çıktığını fark ettik. Buradan da aslında bu tür fuarlara ne kadar hazırlıklı gidilirse o kadar verim alınabildiğini görüyoruz. En önemli detayın şu olduğunu düşünüyorum: Yatırımcıların olası sorularına ve beklentilerine önceden hazırlıklı olmamız gerekiyor. Çünkü yaptığımız işler birçok ülke, şehir ve firma için farklı uygulamalar gerektiriyor ve bizim de bu uygulamaları uluslararası arenalarda doğru pazarlıyor olmamız şart.

Türkiye’nin MIPIM’e katılımının sürdürülebilirliğinin çok büyük önem arz ettiğinin altını çizmek istiyorum. Uluslararası iş dünyasının vazgeçilmez bir parçası olan Türk firmalarının global alanda tercih edildiğini de belirtmemiz gerekir. Sayın Murat Kurum’un verdiği destek ile 2020 yılında bu büyük yatırım platformunu Türkiye’ye taşımayı hedefliyoruz. RE360 Gayrimenkul Konferansı ile bu senenin sonunda MIPIM Türkiye’nin provasını gerçekleştireceğiz. Önceden yapılan planlı çalışmalar sonucu Türk firmalarının bu yıl MIPIM 2019’dan verim alarak döndüklerini, gerçekleşen 4.326 B2B sayısının ve çok sayıda yabancı ülke temsilci heyet ziyaretlerinin de bu çalışmanın göstergesi olduğunu gözlemliyoruz. Önümüzdeki sene bu hedef rakamların da aşılacağına inanıyorum.