Gökhan Avcıoğlu | izlenimler

GAD Architecture

MIPIM 2019

MIPIM, organizasyon bahanesiyle gayrimenkul sektörünün bir şehirde toplandığı ve dünyada neler olduğunu, yakın ve uzak gelecekte sektörü neler beklediğini tartıştığı, fikirlerini paylaştığı büyük bir vizyon buluşması. Dünyada birçok ülkenin, eyaletin, şehrin pavyonlarını kurup, yerel ve global yatırım gruplarını, finansörleri, mimarları, müteahhitleri şemsiyeleri altında toplayarak güçlü bir sinerji oluşturduğu bir ortam. Dünya derken ABD gerek katılım gerekse tutum olarak bu organizasyona biraz uzak duruyor. Birkaç villa satmaya çalışan yerel şirketlerle bu işe ne kadar ilgi gösterdikleri zaten belli oluyor.

Türkiye ise daha önceleri Türkiye pavyonu ile katılırken, bunun iyi yönetilemediği görüldü ve bizim desteğimiz, rahmetli İbrahim Çağlar’ın vizyonuyla İTO önderliğinde birkaç yıldır İstanbul pavyonu ile katılmayı sürdürdü. Bu sene de İstanbul pavyonu vardı, ancak maalesef İstanbul pavyonuna inanmış rahmetli İbrahim Çağlar’ın eksikliği çok ciddi hissedildi. İstanbul, çok iyi bir konum olmasına rağmen, İTO tarafından kerhen yürütülmüş, başarısız bir pavyona sahipti. Bu İstanbul için utanılacak seviyede bir temsildi. İstanbul kökenli bir mimar olarak şahsen ve ülkemiz adına hicap duydum. Eğer gelecek sene İstanbul pavyonu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından devralınmaz ise kaybolup gidecek, bu çok açık. Herhangi bir yerel ya da global içerik, konferans, panel olmadığı gibi stant uygulamacılarının merhametine bırakılarak kerhen tasarlatılmış, cazibesi olmayan, ilgi çekmeyen, ziyaretçi almayan kötü bir çadırdı. Bizim bile evimiz olarak kabul etmekte zorlandığımız bir pavyonu global sektör profesyonelleri neden ziyaret etsin?

Özellikle Moskova başta olmak üzere Rusya, ofisimizin bulunduğu ve aktif olarak çalıştığımız bir bölge olmasından ötürü odağımızdaydı. Oradaki aktivitelerimiz dikkat çekiyor olacak ki; gelecekte çok ses getireceğine inandığımız, Moscow Urban Forum etkinliğinin CEO’su Denis Boykov ve ekibi bizi konuşmacı olarak bu sene de Moskova pavyonundaki bir panele davet ettiler. Moskova pavyonu bizim son 3 yıldır İstanbul ile beraber MIPIM’deki merkez istasyonlarımızdandı, bu sene de bu gelenek sürdü. İstanbul’u dediğimiz sebeplerden ötürü, bu sene pek benimseyemedik.

MIPIM bunların ötesinde, iş odaklı ziyaretçileriyle fuar alanına sığamayan, tüm şehre yayılmış, şehir kültürüyle özdeşleşmiş, eşsiz bir organizasyon. MIPIM; Cannes Film Festivali, MIPTV, MAPIC gibi dünyayı bir araya getirip, Cannes şehrinin kışını doygun ve dolgun olarak geçirmesini, esnafının sürekli iş yapmasını sağlayan etkinliklerden biri. Dolayısıyla MIPIM’e hazırlık deyince esasında tüm şehre hazırlanmanız gerekiyor. Nerede hangi ülkeden insanlar takılır, neresi toplantı yapmaya uygun bir restoran, Palais des Festivals dışında nerede kimin etkinliği var bilmek gerekiyor.

30 senedir bu organizasyona katılan ve özellikle İstanbul pavyonunun kuruluşundan bu yana organizasyona destek veren bir grup olarak, bu bilinçle hem şehre hem organizasyona hazırlandık. MIPIM, iyi hazırlanmış olmanın da katkısıyla bu sene de beklentilerimizi karşıladı. Özellikle, yaklaşan global likidite krizine karşı nasıl bir reaksiyon vermemiz gerektiği, nasıl iş ve yatırım modelleriyle bu süreçten en az zarar hatta belki de faydayla çıkabileceğimiz üzerine yatırımcı, geliştirici ve belediyelerle beyin jimnastiği yaptık.

Değişen global trendlere şehirlerin vereceği cevapları, gelecek planlarını gördük. Lizbon, Barcelona, Moskova ve ülke / bölge olarak Midland ile Mısır’ın sıra dışı şekilde hazırlanmış olmaları oldukça dikkatimizi çekti.

Özellikle şehirlerin, belediyelerin; ülke ve ülke yönetimlerinin önüne geçtiği, politikalarıyla lokomotif rolü üstlendiği son yıllarda, MIPIM ürün ya da hizmetinizi pazarlayacağınız yeri bulmanızda oldukça yol gösterici. Teknolojik entegrasyonu, yatırımları hedef edinen, kendi iç ekonomisini kurmuş ya da teknoloji yatırımlarıyla planlayan şehirler, özellikle gelecek 50 yılda gayrimenkul sektörünün hedefi olmalı.

MIPIM doğru pazara erişmenize yol açtığı gibi, doğru stratejilerle iş süreçlerinizi yürüttüğünüzde ve devamlı yer aldığınızda global bir marka olarak akıllara kazınmanıza olanak veren bir organizasyon. Bir tecrübe paylaşımının yanında; her şehir, her ülke ve her sektör profesyoneli bir diğerine sürekli yeni bir şeyler öğretiyor. Bu sebeple, söyleyecek sözünüz, öğretecek yeni bir şeyiniz yoksa bu tip organizasyonlara katılmanın global bir marka olarak anılmak hususunda vereceği bir katkı yok.