Vedat Arslan | izlenimler

AREMAS

MIPIM 2019

MIPIM, gayrimenkul sektörü özelinde ihtisaslaşmış dünyanın en büyük networking organizasyonu olması sebebiyle büyük önem arz ettiğinden, Aremas olarak 11. kez fuara katılım göstermiş bulunuyoruz. Dolayısıyla fuarın amacını, fuar öncesi yapılması gereken tüm hazırlıkları, fuardan maksimum oranda verim almak için dikkat edilmesi gereken noktaları iyi bildiğimizi düşünüyoruz. Burada en hassas konu MIPIM’in ürün tanıtmak ya da satmak için değil; uluslararası iş birlikleri için bağlantılar kurmaya zemin hazırlayan bir yapısı olması. Bu nedenle söz konusu networking faaliyetlerini sağlıklı yürütebilmek adına görüşmek istenilen firmalarla fuar öncesinde iletişime geçip randevuların oluşturulması gerekiyor. Biz de Aremas olarak bu yıl 20’ye yakın firma ile iletişime geçtik. Bu firmalarla ağırlıklı olarak Türkiye pazarında neler yapılabileceği üzerine görüşmekle birlikte, bazılarıyla da Aremas olarak yurt dışı pazarında yapılabilecekleri konuştuk. Bu anlamda bizim için, iyi hazırlandığımız ve verimli görüşmeler yaptığımız bir organizasyon oldu.

Öte yandan fuara ilişkin genel bir değerlendirme yapıldığında bu yıl İstanbul çadırına gösterilen ilginin geçtiğimiz 2-3 yıla oranla bir miktar daha fazla olduğu söylenebilir. Bu ilgi artışında, Türkiye’ye yatırım yapmak isteyen kurumlar kadar, Türkiye’de iş geliştirmek isteyen hizmet firmaları ve Türk yatırımcılara başta Avrupa olmak üzere dünyanın pek çok yerinden yatırım imkanı sunan firmaların da etkisi var.

Sonuç olarak, Türkiye gayrimenkul sektörü dünyada adını duyurmak, bilinirliğini ve güvenilirliğini artırmak, hatta hiçbir zaman göz ardı edilemeyecek kadar önemli bir pazar olarak kendini göstermek istiyorsa, MIPIM gibi uluslararası organizasyonlarda tüm paydaşlarıyla birlikte daha fazla ve düzenli olarak yer almalı.