Tenri Station Plaza CoFuFun

Nendo

© Takumi Ota

Tenri’nin kentsel sınırları içinde “cofun” (kofun) olarak bilinen bir dizi antik Japon mezarı bulunuyor. Meydanın peyzajı, bu cofun’lardan etkilenerek oluşturulmuş ancak aynı zamanda Nara havzası ve çevresini saran dağlara ev sahipliği yapan alanın coğrafyasını da temsil ediyor.

Geçmişten İlham Alan Eğlence Parkı

Japonya’nın güneybatısındaki Nara prefektöründe bulunan Tenri kentindeki tren istasyonu önünde yer alan meydanın master planı 7.700 metrekarelik alanda bisiklet kiralama servisi, kafeterya, mağazalar, danışma, oyun alanı, açık hava sahnesi ve toplantı alanını içeriyor. Projenin hedefi; organizasyonlar, turizm danışma ofisi, oyun ve eğlence için alan sağlayarak bölgenin yeniden canlandırılmasını teşvik etmek olmuş.

Tenri’nin kentsel sınırları içinde “cofun” (kofun) olarak bilinen bir dizi antik Japon mezarı bulunuyor. Meydanın peyzajı, bu cofun’lardan etkilenerek oluşturulmuş ancak aynı zamanda Nara havzası ve çevresini saran dağlara ev sahipliği yapan alanın coğrafyasını da temsil ediyor.

Meydanın yuvarlak cofun yapılarını oluşturmak için kullanılan yapım tekniğinde, devasa bir pizzayı andıran prekast beton kalıplar bir araya getirilmiş. Fabrikada dökülüp, yapı blokları şeklinde bir araya getirildikleri alana taşınan parçaların inşaat alanında monte edilmesi, ortaya çıkan yapıları kusursuz kılarken, aynı kalıbın birçok kez kullanılması inşaat masraflarını düşürerek yüksek maliyet performansı sağlamış. Önceden oluşturulan parçalar, köprü inşa etmek için kullanılan büyük vinçler sayesinde yapı blokları gibi birleştirilmiş. Böylece geniş mekanlar, kolon veya kiriş kullanılmadan oluşturulabilmiş ve yuvarlak şekli nedeniyle, iyi dengelenmiş yapılar herhangi bir yönden uygulanan kuvvete karşı dayanıklı hale gelmiş.

Önceden oluşturulan parçalar, köprü inşa etmek için kullanılan büyük vinçler sayesinde yapı blokları gibi birleştirilmiş. Böylece geniş mekanlar, kolon veya kiriş kullanılmadan oluşturulabilmiş ve yuvarlak şekli nedeniyle, iyi dengelenmiş yapılar herhangi bir yönden uygulanan kuvvete karşı dayanıklı hale gelmiş.

Cofun’un farklı seviyeleri çeşitli amaçlara hizmet ediyor: Merdiven, ancak aynı zamanda oturmak için bank, çocuk oyun alanını çevreleyen çit, kafe ve sahne çatıları, ürünleri sergilemek için raf ve geceleri meydanı aydınlatan ışık efekti… Bu çeşitlilik, ziyaretçilere, hareketlerini tek mekanla sınırlamak yerine, meydandaki farklı mekanları keşfedip vakit geçirmeye teşvik eden bir ortam yaratıyor. Aynı anda kafe, oyun alanı ve büyük bir mobilya olan “belirsiz” bir alan.

Levha ve tabelalar cofun’a benzer yumuşak eğrilere sahip ve çevreleyen bölgeye hem uyum gösteren hem de doğal bir kontrast oluşturan koyu gri renkte. Görüntü kirliliğini en aza indirmek için fonksiyonlarına göre dört farklı yükseklikte düzenlenmişler. Çocuklar için oyun alanı, lounge alanı, kitap okuma için çalışma alanı ve konserler veya genel gösterimler için kullanılabilecek bir sahne toplantı alanına eklenmiş. Ayrıca hediyelik eşyalar, mekanın yanında yeni tasarlanmış bir mağazadan satın alınabiliyor.

Her tasarımda, malzeme ve iç mekan renklerinin meydanla mümkün olduğunca uyumlu olmasına dikkat edilmiş. Nara’dan gelen ahşabın kullanıldığı cofun teması etrafında tasarlanan mobilya ve demirbaşlar, meydanla bütünlük hissi yaratıyor.

Meydanın adı CoFuFun, ana tasarım motifi olan cofun’u Japonca ifadelerle birleştiriyor. “Fufun” sözcüğü Japoncada mutlu, bilinçsiz uğultu anlamına gelir. Meydanın tasarımı da ziyaretçileri, orada oldukları zaman boyunca onları bilinçsizce mutluluk ve uğultuya yönlendiren keyifli bir ortam sunuyor. “CoFuFun” sözcüğünün heceleri ise “iş birliği” (cooperation) ve “toplum” (community) ve elbette eğlenceyi (fun) akla getiriyor. Sonuçta, Japonca ve alfabetik yazımları benzer anlamına gelen “CoFuFun” Japonca bilmeyen ziyaretçilerin de anlayabileceği ve etkileşime girebileceği bir isim.