/

Jewel Changi Airport

Safdie Architects

© Darren Soh

Jewel, bahçe ve ticari bölge arasında benzersiz kurduğu benzersiz ilişkiyle, yaşam tarzı / perakende tasarımı dünyasında bir yeniliği temsil ediyor. Havaalanı merkezini kamusal alan olarak yeniden tasarlayan Jewel, kara tarafı havaalanı operasyonları, iç mekan bahçeleri ve eğlence mekanları, mağazalar ve konaklama imkanlarının hepsini aynı çatı altında topluyor.

Doğanın Eğlenceyle Buluşması

Jewel Changi Havaalanı, havaalanı merkezini kamusal alan olarak yeniden tasarlıyor. Jewel, kara tarafı havaalanı operasyonları, iç mekan bahçeleri ve eğlence mekanları, mağazalar ve konaklama imkanlarının hepsini aynı çatı altında topluyor. Changi Havaalanı, ziyaretçilerini camdan ve çelikten yapılmış kubbe şeklindeki özgün cephesiyle karşılıyor.

Torus (simit formu) geometrisini referans alan proje, Singapur Changi Havalimanı’ndaki mevcut havaalanı terminalleri arasında yeni bir merkezi bağlayıcı olarak tasarlanmış. Tasarımın merkezinde ziyaretçiler için birçok mekansal ve etkileşim odaklı deneyim sunan teraslı bahçe Orman Vadisi (Forest Valley) konumlanmış. Orman Vadisi ayrıca yürüyüş parkurları, basamaklı şelaleler ve sakin oturma alanlarına sahip. Mevcut bahçeleri, bir dizi dikey kanyonla merkezdeki bahçeye erişim imkanı sağlayan çok katlı mağazalar bölgesi çevrelemiş.

Jewel’in cam çatısının tepesinde, binanın ortasına su akıtan bir “oculus” (dairesel açıklık) bulunuyor. Yağmur Girdabı (Rain Vortex) uzun bir iç mekan şelalesi olarak akşamları ışık ve ses gösterilerine ev sahipliği yapıyor. Bölgenin sıklıkla gerçekleşen kuvvetli fırtınaları sırasında, doğal yağmur suyu dakikada 10.000 galondan fazla akıyor ve bu, peyzaj ortamını soğutup hava akışını sağlarken önemli miktarda kullanılabilir yağmur suyu da bina bünyesinde toplanmış oluyor.

Jewel, bahçe ve ticari bölge arasında kurduğu benzersiz ilişkiyle, yaşam tarzı / perakende tasarımı dünyasında bir yeniliği temsil ediyor. Proje, Changi Havaalanı’nın “aktarma merkezi” olan temel işlevini, Singapurlu ve uluslararası gezginler için halka açık bir alana yayarak havaalanına alışveriş, eğlence ve sosyal faaliyetler için yenilikçi destinasyon modelleri oluşturuyor.

Beşinci kattaki Canopy Park, bahçe alanlarına entegre 14.000 metrekarelik bir cazibe mekanı. Bunların arasında ağaçlara asılmış ağ yapılar; asma katener cam zeminli köprü, bitki labirenti, ayna labirenti, uluslararası üne sahip sanatçılarla iş birliği içinde tamamlanmış çeşitli enstalasyonlar, ağaç budama sanatına ev sahipliği yapan yürüyüş merkezi ve bahçeye yönelik sergiler bulunuyor. Park, kuzeyinde 1000 kişiye hizmet verecek büyüklükte etkinlik alanına sahip.

Proje, Changi Havaalanı’nın “aktarma merkezi” olan temel işlevini, Singapurlu ve uluslararası gezginler için halka açık bir alana yayarak havaalanına alışveriş, eğlence ve sosyal faaliyetler için yenilikçi destinasyon modelleri oluşturuyor.

Singapur halkına ve gezginlere eş zamanlı hizmet vermek üzere tasarlanan bina, doğrudan Changi Otobüs Terminali ve havaalanının 1 numaralı terminali ile bağlantılı. Bunun yanında 2 ve 3 numaralı terminallerden yaya köprüleriyle ulaşılabilirken vakti kısıtlı olan ziyaretçiler, terminaller arası trenlerle Orman Vadisi’ne erişebiliyor.

Çevresel açıdan sürdürülebilir bir yapı olmasından dolayı Jewel, yakın zamanda Singapur Yapı ve İnşaat İdaresi’nden Green Mark Award – GoldPLUS ödülünü aldı. Sürdürülebilir, dönüşümlü havalandırma sistemi; yapı sakinleri ve içindeki çok çeşitli iç mekan bitkileri için termal konfor sunuyor.