Vertical Garden

Patrick BLANC

Oasis d' Aboukir, Paris

Vertical Garden’ın getirdiği en önemli yenilik bitkilerin sadece toprakta değil, aynı zamanda bir yüzeyde de kök salabiliyor oluşu.

Şehir Mimarisinde Biyoçeşitlilik

Bitki kökleri, duvarın derinliklerinde büyümeye başladığında duvar dokusuna kolayca zarar verebilir ve bozulmasına neden olabilir. Bitki kökünün vereceği hasar mevcut duvarın tamamen izole edilmesiyle önlenebiliyor. Vertical Garden (Dikey Bahçe), bina için ikinci bir katman ve bu katman canlı bir kabuk. Bu şekilde Vertical Garden yapısının yüzeyine yayılan bitki kökleri, iç duvardan bağımsız şekillenerek mimariyi ve doğayı bir araya getiriyor.

Vertical Garden’ın getirdiği en önemli yenilik bitkilerin sadece toprakta değil, aynı zamanda bir yüzeyde de kök salabiliyor oluşu. Doğal ortamlarında, ağaç kabuklarında veya kayaları örten yosunlar arasında büyüyen kökler de bu algoritmanın doğal bir örneği. Ağır toprak kullanımı olmaksızın gerçekleşen bu bitki destek sistemi oldukça hafif ve bu sebeple boyutu ne olursa olsun herhangi bir duvara uygulanabilir. Bitki türlerinin geçerli iklim koşullarına göre seçilebildiği Vertical Garden, açık havada ve iç mekanda da kurulabiliyor.

Vertical Garden üç bölümden oluşuyor: Metal çerçeve, PVC katman ve keçe katmanı. Duvara asılan metal çerçeve, kendi kendine ayakta durabilme özelliğine sahip. Bunun yanında yüksek verimli ısı ve ses yalıtım sistemi olarak işlev gören bir hava katmanı. Metal çerçeveye perçinlenmiş 1 cm kalınlığındaki PVC levha, tüm yapıya sertlik kazandırırken su geçirmezlik görevi görüyor. Poliamidden yapılmış ve PVC üzerine zımbalanmış çürümez keçe tabakası, yüksek kılcallık özelliği ile homojen su dağılımına olanak tanıyor.

Kökler, bu keçe katmanın içinde büyümeye devam ediyor. Bitkiler bu katmana; tohumlar veya halihazırda yetiştirilmiş bitkiler olarak yerleştiriliyor. Sulama ise üstten sağlanıyor. Bitkiler ve metal çerçeve dahil Vertical Garden’ın tüm ağırlığı, metrekare başına 30 kg’dan daha az. Bu özelliği sayesinde Vertical Garden; boyut ve yükseklik sınırlaması olmaksızın herhangi bir duvara uygulanabiliyor.

Isı yalıtım etkisi sayesinde Vertical Garden, hem kış aylarında binanın soğuktan korunmasını sağlayarak hem de yaz aylarında doğal soğutma sistemi işlevi görerek enerji tüketimini minimize etmeye yardımcı oluyor. Ayrıca havayı temizlemek için oldukça etkili bir yöntem. Yapraklara ve hava iyileştirici etkisine ek olarak, kökler ve köklerde konumlanan mikroorganizmalar etkili bir hava temizleme ekosistemi görevi görüyor. Keçe; kir parçacıklarını havadan alarak bitki gübresi olmadan önce yavaşça ayrıştırıyor ve mineralleştiriyor. Bu nedenle Vertical Garden toplum tarafından kullanılan mekanlarda havayı ve suyu iyileştirmek için oldukça etkili bir araç.