PHILIPP ADUATZ

Philipp Aduatz Design

Başla

Dijitalleşme ve yeni dijital teknolojiler, yaratıcılar için yeni ve etkili araçlar sağlar. Bu araçlar daha yenilikçi ve aynı zamanda daha işlevsel ürünler tasarlamaya yardımcı olacaklar.

başlangıç

Viyana’daki Uygulamalı Sanatlar Üniversitesi’nde Endüstri Ürünleri Tasarımı okudum ve 2007 yılında mezun oldum. Çalışmalarım sırasında tasarımcılardan ziyade Tony Cragg veya Constantin Brâncuși gibi heykel sanatçılarına ilgim daha fazlaydı. Heykel ve tasarımın kesişimi erkenden beni içine çekti ve bu disiplini araştırmaya başladım. Çalışmalarımın sonlarına doğru, özellikle sanat ve tasarımın kusursuz birleşimine olan ilgimi paylaştığım için gittikçe artan bir şekilde, genç kuşak İngiliz ve Hollandalı tasarımcılara ilgi duymaya başladım. Mezuniyet projemden bu yana çalışmalarımı 10 yıldan fazla süredir sürdürdüğüm tutkumla, sanat ve tasarım arasındaki alanda yalnıza sınırlı sayıda üretimler ve benzersiz nesneler üretmeye adadım.

tasarım felsefesi

Tasarım felsefem “değişkenlik”. Bir yandan deneysel çalışmayı seviyorum, bir yandan da bazen bir fikre veya vizyona uyacak şekilde geliştirmeye çalıştığım belirli bir konsepte sahibim. Bazı insanlar formumun dilini “organik” olarak nitelendiriyor,
ben daha çok heykelsi olarak tanımlayacağım, çünkü Richard Serra ya da Hans Arp gibi heykel sanatçılarından etkilendim.

tasarım süreci

Bazen, örneğin “Ters İşlem Mobilya” (Reversed Process Furniture) tasarımım gibi deneysel bir yaklaşımla başlıyorum. Burada tasarım aşamalarının sırasını çevirerek, nesneleri tasarlama sürecimi yeniden düşünmeye ve yeniden icat etmeye çalıştım. Amacım tasarım sürecinde deneysel yaklaşım kullanarak farklı  heykelsi karakterlere sahip nesneler yaratmaktı. Bu süreçte nihai şekle dair bir fikrim ya da vizyonum yok, deneysel iş akışıyla kapalı bir şekil oluşturmak için konsept üzerinde çalışıyorum.

Diğer projeler, “Villarceau Table”da olduğu gibi, bir grafik algoritması editörüne benzeyen, karmaşık bir bilgisayar yazılımı kullanarak gerçekleştirmeye çalıştığım teorik konseptle başlıyor. Villarceau Table’ın tasarımı, Fransız astronom Yvon Villarceau tarafından keşfedilen geometrik bir özelliğe dayanıyor. Temel kavram, bilimsel bilginin estetik boyutlarına dayalı tasarım kavramını keşfetmek için matematiksel beceri kullanarak bir şekil tasarlamak.

iyi tasarım

İyi tasarım, çok boyutlu tasarımdır. Bununla, sadece bir boyuta değil, birçok farklı konuya yaklaşan bir oluşumu kastediyorum. Bu konular kültürel, ekolojik, bilimsel,
ekonomik, felsefi hatta mizah niteliğinde olabilir. İlginç veya “iyi tasarım”, farklı katmanlardaki çeşitli problemleri ya da konuları ele alır ve yaratmanın çeşitliliğini ifade eder.

3 boyutlu baskı, yapay zeka ve tasarımın geleceği

Bu gelişmeleri çok olumlu görüyorum. Dijitalleşme ve yeni dijital teknolojiler, tasarımcılar için yeni ve etkili araçlar sağlıyor. Bu araçlar daha yenilikçi ve aynı zamanda daha işlevsel ürünler tasarlamaya yardımcı olacaklar. Ayrıca ürünlerin kalitesini artıracak ve tasarımcılara yaratıcılıklarını ifade etmeleri için yeni fırsatlar sunacaklar. Tasarımcının rolünü kökten değiştireceğini düşünmüyorum, ancak
kullanılan araçlar dijitalleşme yoluyla değişecek ve gelişecek. Yapay zeka hala çok yeni ve yakın zamanda tasarım üzerinde herhangi bir etkisini görmüyorum.

güncel projeler

En yeni projelerimden biri “Dijital Şezlong”. Bunun, heykel tasarımımın hızlı bir şekilde, çok detaylı geometrik betonların 3 boyutlu olarak basılmasını sağlayan yenilikçi bir dijital üretim teknolojisinin kullanımıyla gerçekleştirilmesini istedim. Şezlong için hazırlanan 3 boyutlu taban plaka, ilk 3 boyutlu beton baskıydı. Daha sonra, tüm geometri bir saatten daha kısa sürede plakaya basıldı. Yeterli gerilme mukavemeti sağlamak için hassas bölgelere karbon lifleri sokuldu. Oturma alanı hassas el işçiliği bitişine sahip; bu da zanaat ve dijital teknolojilerin 21. yüzyılda inovasyon amacıyla bir arada bulunabileceğinin göstergesi.

tavsiye

Bu meslek için çok azimli olmak gerek. Kendi markanızı ve tasarımınızı oluşturmak çaba ve zaman meselesi. Bu beklediğimden çok daha uzun sürdü.