EDWARD BARBER & JAY OSGERBY

BARBER & OSGERBY

Başla

Çok farklı disiplinler üzerinde çalışıyoruz, bu nedenle yaptığımız her şeyin farklı bir bağlamı var; bir projeye pek çok yeni referans ve yenilik getirmeyi seviyoruz. Çalışmalarımız çizimin, yaşam tarzlarındaki değişiklikleri incelemenin ve sınırları zorlamanın etrafında şekilleniyor.

İyi tasarım kullanışlı ve uzun ömürlüdür. Nesneler için yeni arketipler ve kullanım biçimleri yaratıyoruz ki yeni ürünlerin varlığını haklı göstermenin tek yolu bu.

kariyer

JAY OSGERBY: Her ikimiz de küçük yaşlardan itibaren bir şeyler “yapmaya” büyük ilgi duyduk. 70’li ve 80’li yıllarda çocukların attığı ev eşyalarından nesneler yaratmak gibi yaratıcılığı ve beceriyi teşvik eden televizyon programları izledik, nesnelerin nasıl yaratıldığına oldum olası saygı duymuşumdur. Sanat ve tasarım alanında bir yıllık eğitimin ardından Ravensbourne Tasarım ve İletişim Üniversitesi’nden mobilya ve endüstriyel tasarım diploması aldım.

EDWARD BARBER: Leeds Polytechnic’te tasarım eğitimimi tamamladıktan sonra, Jay’le tanıştığım Royal College of Art’ta mimarlık okudum. İkimiz de mobilyalara yoğunlaşmaya karar verdik ama bunu yapacak araçlarımız sınırlıydı. Mimari modellerimizde kullandığımız beyaz kartonlarımız vardı, bunları ilk çalışmalarımız için kullandık. Lamine ve levha görevi gören bu malzeme sayesinde eski projelerimizin çoğunun lamine kontrplak kullanılarak oluşturulduğunu veya alüminyum çelikle şekillendirildiğini görebilirsiniz.

tasarım felsefesi

EB: Belirli bir tarzımız yok, daha çok bir yaklaşıma sahibiz; biçimsellik ve öze odaklıyız. Sınırlara meydan okumayı seviyoruz.

tasarım süreci

EB: Herhangi bir şey tasarlamadan önce bir fikir bulmamız gerekiyor: Yeni bir arketip bulmak ve hatta yeni bir malzeme kullanmak bir başlangıç noktası olabilir. Problem çözmeyi seviyoruz ve brief oluşturmak için üreticiyle beraber ya da kendi içimizde çalışıyoruz.

JO: Yaptığımız her şeyin farklı bir bağlamı var. Tasarlarken; ilk tüketiciden çok ürünün miras kalacağı dördüncü nesli düşünerek tasarlıyoruz.

iyi tasarım

EB: İyi tasarım kullanışlı ve uzun ömürlüdür. Nesneler için yeni arketipler ve kullanım biçimleri yaratıyoruz ki yeni ürünlerin varlığını haklı göstermenin tek yolu bu.

sürdürülebilirlik ve tasarım

JO: Daha iyisini tasarlamamız ve bilinçli tüketmemiz çok önemli. Kırılmayacak ve çevreye minimum etki edecek bir şeyi dikkatlice tasarlamak, tasarımcı olarak bizim işimiz. Daha iyi bir dünya için nasıl tasarım yapabileceğimizi düşünmeliyiz ve çalışmalarımızda buna odaklanmalıyız.

sürdürülebilir tasarım sorumluluğu

EB: Sürdürülebilirlik yaptığımız her şey için çok önemli. Bu, sektörde itici bir güç ve uyum sağlamayanlar eninde sonunda başarısız olacak.

JO: Birlikte çalıştığımız üreticileri dikkatlice değerlendiriyoruz; her biri kendi uzmanlığı, malzeme ve işçilik kalitesi ile deney ve test prensipleri doğrultusunda seçiliyor. Tasarımcılar olarak, kullandığımız malzemeleri ve ürünlerin nakliyesi sürecinde ortaya çıkan karbon ayak izini dikkatlice düşünmemiz gerekiyor.

Daha iyisini tasarlamamız ve bilinçli tüketmemiz çok önemli. Kırılmayacak ve çevreye minimum etki edecek bir şeyi dikkatlice tasarlamak, tasarımcı olarak bizim işimiz. Daha iyi bir dünya için nasıl tasarım yapabileceğimizi düşünmeliyiz ve çalışmalarımızda buna odaklanmalıyız.

geri dönüşüm ve “On & On”

EB: On & On, dönüşüm fikrine yeni bir soluk getiren bir sandalye koleksiyonu. Tasarımın uzun ömrü, dayanımı ve altyapısında kullanılan geri dönüştürülebilir malzemeler, koleksiyonun “On & On” ismiyle pekişiyor.

JO: Geri dönüştürülmüş malzeme kullanarak daha fazla malzeme oluşturmak yeterli değil. Birlikte çalıştığımız üreticiler artık geri dönüşümlü malzeme kullanımının
yanında bu ürünlerin kullanım ömrünün uzaması gerektiği konusunda ısrarcılar. Kaliteli ve uzun ömürlü; zamana dayanaklı mobilyalar yapmaktan gurur duyuyoruz, umarım bu, yakın zamanda üretim sürecinde bir alışkanlık haline gelir. Ayrıca harika müşterilerle birçok yeni proje üzerinde çalışmaya devam ediyoruz.

kendini yenileme

JO: Çok farklı disiplinler üzerinde çalışıyoruz, bu nedenle yaptığımız her şeyin farklı bir bağlamı var; bir projeye pek çok yeni referans ve yenilik getirmeyi seviyoruz. Çalışmalarımız çizimin, yaşam tarzlarındaki değişiklikleri incelemenin ve sınırları zorlamanın etrafında şekilleniyor.

son dönem projeleri

JO: Vitra ile “Soft Work” sistemimizde çığır açan “The Desk is Dead” konseptini geliştirmeye devam ediyoruz. Ayrıca Hecate ve Halo lambalarıyla Hermès ile ikinci işbirliğimizi başlattık. Yarı saydam porselen kalitesinden ve içinde yayılan yumuşak ışığından ilham alan bu lambalar, açıldığında beklenmedik bir sihir yaratıyor ve naif, yumuşak bir ışık yayıyor.

genç tasarımcılara tavsiyeler

JO: Dünya hızla değişiyor. Bir tasarımcı olarak, dünyanın ihtiyaç duyduğu çözümleri üretme sorumluluğunuz var.