Museum Garage

J. MAYER H. und Partner, Clavel Arquitectos, WORKac, K/R Architecture

© Imagen Subliminal

Museum Garage inovatif sanat, tasarım ve mimariye adanmış Miami Tasarım Bölgesi’nde yer alıyor. Beş farklı tasarımcının çalışmalarına yer veren bu yedi katlı karma kullanımlı yapı, zeminde konumlanmış mağaza alanlarına ve 924 araç kapasitesine sahip.

Ant Farm
WORKac

Tasarım Bölgesi’nde, Kuzey Doğu 1. Cadde’nin ve 41. Cadde’nin köşesinde konumlanmış New York merkezli WORKac tarafından tasarlanan “Ant Farm” (Karınca Yuvası), Berlin merkezli J. Mayer H.’nin tasarladığı cephe ile 1. Cadde’de buluşarak sosyal etkileşimin, sürdürülebilirliğin, sanatın, müziğin ve manzaranın keyfine varıyor.

Karınca kolonisinden esinlenerek sunulan insan aktiviteleri, minyatür kamusal alanlar –bahçe, kitap ödünç alabileceğiniz bir kütüphane, sanat ve oyun alan– ve bütün bu mekanları birbirine bağlayan dolaşım alanı; görsel kontrast, gölge ve koruma sağlayan delikli bir metal ekranın arkasında beliriyor ve kayboluyor.

Hugs and Kisses
J. Mayer H.

J. Mayer H.’nin cephesi XOX (Sarılmalar ve Öpücükler), devasa yapboz parçaları biçiminde WORKac’ın cephe formlarıyla aynı köşede beliriyor. XOX, 41. Cadde’nin köşesinden itibaren batıya doğru uzanıyor. XOX’in gizemli formları, çizgili ve parlak renkli süsleriyle otomotiv tasarımının aerodinamik formlarını anımsatıyor ve zemindeki kaldırımın üzerinde yüzüyor gibi görünüyor. Metal ekranlarla kaplı daha küçük hacimler dışa dönük yansımalara sahip ve geceleri ışıkla aktif hale geliyor.

Serious Play
Nicolas Buffe

41. Cadde boyunca yer alan bir sonraki cephe, garajın giriş ve çıkışı olarak hizmet veriyor. Koyu perfore metal zemin ile inşa edilmiş cephe, Japonya’da yaşayan Fransız sanatçı Nicolas Buffe’nin eseri… Cephe, lazer kesim metallerden ve fiber reçine plastikten hazırlanmış çeşitli 2D ve 3D ögeler taşıyor.

Cadde seviyesinde, garajın kemerli girişinde ve çıkışında konumlanmış, ortalama 7 m uzunluğunda, dört adet 3D karyatid figür göze çarpıyor. Aşağıdaki karyatidler gibi yukarıdaki kompozisyon da Buffe’nin çocuk oyunlarına ve Japon animasyonuna olan tutkusunu yansıtıyor. Sonuç; anime, tokusatsu ve manganın Buffe’nin diğer tutkuları olan Rokoko ve Barok mimarisiyle şaşırtıcı bir şekilde dizilişine dönüşmüş.

Urban Jam
Clavel Arquitectos

Nicolas Buffe’nin cephesi ile K/R’nin arasındaki boşlukta konumlanmış, İspanyol merkezli Clavel Arquitectos tasarımı “Urban Jam” (Kent Karmaşası), Miami Tasarım Bölgesi’ndeki kentsel hayatın, eski yapıların ve kullanılmayan mekanların mimari ve kentsel tasarım aracılığıyla yeniden doğuşunu tasvir ediyor.

Metalik altın ve gümüş renkte 36 aracın kullanıldığı “Urban Jam”, iyi bilinen ögelerin, farklı bir kullanım için “yeniden tasarlanmasını” öneriyor. Aslında bir nevi geçmiş yılların trendleri, sürreal bir şekilde dikey olarak trafiğe takılmış lüks, heykelsi objeler olarak hayat bulmuş.

Barricades
K/R

41. Cadde’nin en batısında, Çağdaş Sanat Enstitüsü’nün hemen karşısında bulunan “Barricades” (Barikatlar), New York ve Miami merkezli K/R tasarımı. Tasarım, Miami’nin otomotiv manzarasından ve özellikle sık rastlanan turuncu ve beyaz çizgili trafik bariyerlerinden ilham almış. Burada sağ tarafı yukarı doğru çevrilmiş yapay bariyerler, parlak renkli bir ekran şeklini alıyor. Bu cephe, dışarı doğru fırlayan beton saksıların bulunduğu, paslanmaz çelik çerçeveli on beş adet pencereye sahip.