MONICA FÖRSTER

Monica Förster Design Studio

Başla

Monica Förster Tasarım Stüdyosu’nun temeli fikirler ve konseptler üzerine oturur ancak stüdyonun dışa vurumu Stockholm Sergisi ve Gunnar Asplund’la 30’lu yıllara giden İsveç ve İskandinav mirasına aittir. İşlevsellikle kombine edilmiş bir çeşit yumuşak hümanist minimalizm.

● Beckmans College of Design’da reklam ve grafik tasarım okuduğunuzu biliyoruz. Ürün tasarımına geçmeye nasıl karar verdiniz? Stüdyonuzu nasıl kurdunuz?

Okuldan hemen sonra bir deneyin sergilendiği küçük bir sergi ile başladım. Lamba deneyi silikon lamba idi. Bu bir üretici tarafından alındı ve Milano’da sergilendi. Kariyerim böyle başladı.

Stüdyo 1999’da kuruldu. Ana odak noktamız fikir ve konsept çıkışlı işler yapmak. Genellikle biçim, renk ve malzeme fikri güçlendirmek için uyarlıyoruz. Daha sonra çalışmalarımı Konfstack’ta iç tasarım ve ürün tasarımı ile sürdürdüm.

Tasarım dünyasının toplumun geri kalan kısmını izlediğini düşündüğüm için genelde kadın etkisi sandığımızdan daha fazla olabilir. Kadınlar daha fazla yönetici pozisyonunda oldukça toplumu ve tabii tasarım dünyasını da daha fazla etkileyecek.

● Tasarım felsefenizden bahseder misiniz?

Bir işverenle bir araya geldiğim zaman, tasarım felsefesine kulak verip dinleyerek ve şirketin tarihçesini anlayarak işe başlarım. Sonra buradan ilerlemeye çalışırım. Monica Förster Tasarım Stüdyosu’nun temeli fikirler ve konseptler üzerine oturur ancak stüdyonun dışa vurumu Stockholm Sergisi ve Gunnar Asplund’la 30’lu yıllara giden İsveç ve İskandinav mirasına aittir. İşlevsellikle kombine edilmiş bir çeşit yumuşak hümanist minimalizm. Aynı zamanda trendlere dayanmayan, uzun ömürlü bir dışa vurumdur. Yumuşak fakat bununla birlikte sağlam.

● Tasarım süreci sizin için nasıl işliyor?

Önce müşteriyle, tercihen duyguları anlamak ve üretimi görmek için firmanın yerinde tanışırım. Daha sonra stüdyo bir brief ile bilgilendirilir ve süreç stüdyoda başlar. Bu kreatif direktör olarak benimle tasarımcılar arasında gidip gelen organik bir süreç.

● İş dünyasında ve ekonomide kadınların etkinliği arttıkça ürün tasarımlarından şirket politikalarına birçok alanda kadını odağına alan etki ve eğilimlere rastlıyoruz. (Tasarım ve estetik anlayıştaki değişim de aynı yönde. Keskin, sert hatlar yerini oval pürüzsüz hatlara bırakıyor. Siz bu düşünceye katılır mısınız?) Tasarımcı ve kullanıcı olarak kadının ürün tasarımındaki etkisi, yeri ve gücü hakkında neler söylemek istersiniz?

Tasarım dünyasının toplumun geri kalan kısmını izlediğini düşündüğüm için genelde kadın etkisi sandığımızdan daha fazla olabilir. Kadınlar daha fazla yönetici pozisyonunda oldukça toplumu ve tabii tasarım dünyasını da daha fazla etkileyecek.

Görebildiğimiz, kadınlar arasında bir network oluştuğu. Bütün iş birliklerinin güven üzerine inşa edilmesi nedeniyle de tanıdığınız veya değişik fırsatlarda karşılaştığınız kişileri getirmeniz son derece doğal.

● Son dönem çalışmalarınız ve öne çıkan özellikleri hakkında neler
söylemek istersiniz?

Şu anda 2017’deki Köln, Stockholm, Milano ve New York fuarları için çalışıyoruz. Aynı zamanda 2018 lansmanları üzerinde de çalışıyoruz. Uzun süredir ilişkili olduğumuz mobilya, aydınlatma ve objelerin yanı sıra bazı yeni ürünler de olacak.

● Son olarak, tasarım alanında ilerlemek isteyen kişilere neler önerirsiniz?

Yeni fikirlerle beraber çok çalışın.