Orgatec 2018

Vitra

ORGATEC 2018’in öne çıkan özellikleri

ORGATEC 2018, ilgili konuları duygusal olarak ele aldı ve kreatif ilham kaynaklarıyla tüm sektöre ulaştı. Aynı zamanda, üst düzey etkinlik ve kongre programı ile modern çalışma dünyasının karar vericilerinin bakış açısından sosyo-politik önemin, içeriğin ve duyguların mükemmel bir şekilde bir araya getirilmesine odaklandı. Bununla birlikte, bu ticaret fuarı konuyla ilgili sorunları tespit etmeyi, duygusal bir faktör katmayı ve böylece sanayiye kreatif bir bakış açısı sağlamayı başardı. ORGATEC’in dışında bu form ve derinlikte herhangi bir sektör etkinliği bulunmuyor. Bu özellik bizi diğer etkinliklerden ayıran temel nokta.

rakamlar

ORGATEC 2018, kendisini sadece bir ürün vitrini olmaktan çok konuya odaklı bir iş etkinliğine dönüştürdü. 63.000’den fazla ticari ziyaretçiyle yüzde 15’in üzerinde ziyaretçi artışı sağladı. Fuar ayrıca uluslararası konumu açısından da oldukça tatmin ediciydi. Ziyaretçi tarafında, etkinlikte temsil edilen ülke sayısı 118’den 142’ye yükseldi. Toplamda, Almanya dışından önemli ölçüde daha fazla ziyaretçi, modern çalışma dünyasının önde gelen uluslararası ticaret fuarı için Köln’e geldi. Özellikle Kuzey Amerika’dan (%42), Orta ve Güney Amerika’dan (%42) ve AB ülkelerinden (%33) gelen ticari ziyaretçilerin artışı da oldukça önemli. Japonya’dan (%22) ve Hindistan’dan (%44) ziyaretçi sayısındaki artışlar da kaydedildi. Orta Avrupa’dan gelen ziyaretçi sayısı yaklaşık iki katına çıktı.

Bizi özellikle memnun eden şey, ORGATEC’te firmaların ana temaya olan yaklaşımlarındaki fikirlerin zenginliği ve çeşitliliği. ORGATEC, bir kez daha sektörün kreatif düşünce kuruluşu olduğunu kanıtladı.

ana tema

Günümüzün modern bilgi toplumunda, ofisteki çalışma koşulları geçmiş yıllardan bu yana en önemli verimlilik faktörü haline geldi. Bunun yanında her iki çalışandan birinin ofis alanında çalışmasının yanı sıra, izlenen yolun ofiste değer yaratma sürecini etkilemesi de söz konusu. Bu nedenlerden ötürü, değişen ofis ortamı ve diğer ortamlar için büyük etkiye sahip teknik, mekansal, yapısal ve kültürel ön şartların oluşturulması şart. ORGATEC’in bu temayı tam olarak bu şekilde ele almasının nedeni bu.

Yenilikçi ürün ve çözümlerin sergilenmesine ek olarak; ileriyi düşünmek, şirketlere ve ticari ziyaretçilere ilham vermek, bazen ilerici ve tartışmalı yaklaşımlarla kutuplaşmak ve alternatiflere dikkat çekmek, şüphesiz bu önde gelen uluslararası ticaret etkinliğinin görevi. Bu nedenle 2018 için “culture@work”ü sloganımız olarak seçtik. Firmalar da bu sloganla yaptıkları sunumlarla yaratıcılık düzeylerini etkileyici bir şekilde gösterdiler.

ORGATEC 2020 için öngörüler

Bunu konuşmak için elbette henüz biraz erken. Önce bu fuarın sonuçlarını değerlendirip daha sonra sektörden ticarete, birlikte gelecek için çeşitli stratejiler belirleyeceğiz.

Matthias POLLMANN

Koelnmesse GmbH