Kurumuş Yapraklar Hayata Dönüyor

Jasmin Castagnaro tarafından tasarlanan Geri Dönüşümlü Doğa Koleksiyonu’nun amacı plastiğe alternatif materyaller bulmak ve çevredeki doğal kaynakları kullanmaya çalışmak. Her sonbaharda milyonlarca yaprak yere düşer ve çöpe atılır. Ancak, bu yapraklar aslında son değil, yeni bir yaşamın başlangıcı olabilir. Güney Tirol lehçesinde “yapraklar” anlamına gelen sonbahar “LAAB”leriyle %100 el yapımı, benzersiz lambalar yaratılıyor. LAAB, kullanılmayan doğal kaynakların farkındalığına odaklanan, doğayla iç içe bir proje.

Yapraklar doğal bir şekilde toprağa düştükten sonra toplanıyor, renk ve türlerine göre özenle ayrıştırılıyor, daha sonra birtakım özel, doğal tutkal ve biyoreçine tarifiyle karıştırılıyor. Yeniden kullanılabilir ahşap kalıpların özgün tekniği sayesinde lambalar, çizgilerle bölünmeksizin tek bir kalıptan üretiliyor. Bu şekilde, pürüzsüz bir yüzeyle benzersiz sarkıt lambalar oluşturuluyor.

Yeni LAAB ürünleri “sehpa” ve “lambader”, yapraklardan yapılmış yüzeylere sahip ve her iki üründe kullanılan siyah çelik yapı, zamansız bir tasarım sunuyor.