baba & kız, iş birliği, sinerji…

KG Mimarlık

© Enis Öncüoğlu

Öğrenme, kendini geliştirme sürecinde ofis dışında kurduğumuz resmi olmayan diyalogların her ikimiz için de faydalı olduğunu düşünüyorum.

Tecrübenin yanı sıra, ofisin 30 yıllık arşivi elimin altında. Dezavantajı ise “Babamın yanında çalışıyorum” dediğimde karşılaştığım ön yargı.

Meslek Seçimi

Nil’in meslek seçiminde kuşkusuz etkim vardır. Sadece babası değil, annesi, her iki dedesi ve anneannesi mimar olan birinin onlarla aynı mesleği seçmesi rastlantı olmaz. Çocukluğumda mimar olan babam ve amcamın çalışmalarını izlerdim; Nil de benimkileri izledi, gördü, mesleğin ne olduğunu bilerek yönelmiş olmalı. Mimar bir ailede büyümek, böyle bir ortamda yetişmek dolaylı bile olsa etkiler insanı.
Kurtul ERKMEN

Mesleğimi seçmemde babamın hiçbir zaman doğrudan yönlendirmesi olmadı. Ama hatırladığım en eski oyuncağım, üst üste kenetlenerek farklı farklı kulübeler yapabildiğim ahşap parça setim. Mimarlığın kasıtlı ya da kasıtsız bilinç altıma işlendiğinden eminim. Babamın açıkça yorum yaptığı en kritik şey üniversite seçimimdi; keyifli bir kampüs yaşantısı onun için önemliydi.
Nil ERKMEN

Birlikte Çalışmak

Her sabah işe beraber gidiyoruz, akşamları beraber dönüyoruz. Aklımıza takılan bir proje veya konu varsa yolda konuşuyoruz. Ofiste daha az fırsat oluyor, herkes kendi işiyle meşgul, zaman su gibi akıp geçiyor. Ofis ortamında benimle kurduğu ilişkinin diğer çalışma arkadaşlarıyla kurduğu ilişkiden bir farkı yok. Günü daha çok çalışma arkadaşlarıyla geçiyor. Öğrenme, kendini geliştirme sürecinde ofis dışında kurduğumuz resmi olmayan diyalogların her ikimiz için de faydalı olduğunu düşünüyorum. Birlikte çalışmanın benim açımdan bir dezavantajı olmuyor.
Kurtul ERKMEN

Mezun olduğum zaman babamın pek çok arkadaşı defalarca aile ile çalışmanın zor olduğunu, ilişkilerin gerileceğini söyledi. Açıkçası gözümü boşuna korkutmuşlar. Dengeyi iyi kurduğumuzu düşünüyorum; aramızdaki en büyük gerginlik bile şu ana kadar mesai saati dışına hiç uzamadı. Birlikte çalışmanın en büyük avantajı tabii ki hem kendisinin hem de tüm ekibin tecrübesinden yararlanabilmek. Yeni mezun mimar olarak bu kadar sabırlı ve öğretmeye açık bir ofiste başlamak büyük şanstı. Tecrübenin yanı sıra, ofisin 30 yıllık arşivi elimin altında. Dezavantajı ise “Babamın yanında çalışıyorum” dediğimde karşılaştığım ön yargı.
Nil ERKMEN

Baba Öğüdü

Hiç kimseye öğüt vermek istemem. Su yolunu bulur diyelim.
Kurtul ERKMEN

Babadan Öğrenilen

Pek çok şey var; içlerinden seçmek zor. Ancak kendime en sık tekrarladığım, fevri davranmamak gerektiği. Küçükken ablamla ve arkadaşlarımla ilişkilerimde vermeye başladığı bu öğüt üniversitedeyken projelerim ile sonrasında da mesleki kararlarım ile devam etti.
Nil ERKMEN