Selina Kazazoğlu
Unlimitedesign

içmimar
konut / otel

Başla

Konut projelerinde, peyzaj düzenlemesi çalışmalarımda genellikle yapının çevresindeki dokulardan esinlenmeyi tercih ediyorum. Mevcut doku içerisinden, oluşturduğum tasarım ile en iyi şekilde örtüşen bitki ve düzenleme detaylarını projeye yansıtıyorum.

karşılaştırma: mimari, peyzaj

Mimari ve iç mimari projesini gerçekleştirdiğiniz yapılarda yarattığınız tüm detaylar sizin çizginizi temsil eder ve herhangi bir değişikliğe maruz kalmadığı sürece uzun vadeli olarak kalıcılığını sürdürür. Peyzaj projelerinde süreç çok daha farklı bir şekilde ilerliyor. Tasarım bir süre sonra değişkenlik gösteriyor. Bir projede kullandığınız bitkilerin 5 yıl sonra birbirini ne yönde etkileyeceğini, diğer taraftan da oluşturduğunuz yapıya neler yapabileceğini öngörmeniz gerekiyor. Bu noktada en önemli olgu, doğru bilgiler eşliğinde ilerlemek ve elbette ki tecrübe olarak karşımıza çıkıyor. Yapının yer aldığı bölgeyi, o bölgeye ait yerel bitki örtüsünü tanımak ve her şeyden önemlisi bitki örtüsünü tasarıma en doğal şekli ile yansıtmak projeyi her zaman güçlendirir.

peyzajla bütünleşen tasarım

Konut projelerinde, peyzaj düzenlemesi çalışmalarımda genellikle yapının çevresindeki dokulardan esinlenmeyi tercih ediyorum. Mevcut doku içerisinden, oluşturduğum tasarım ile en iyi şekilde örtüşen bitki ve düzenleme detaylarını projeye yansıtıyorum. Konut projelerinde müşterimin karakteri ve yaşam biçimi tasarımlarımın ana konseptini oluşturuyor. Benimle paylaştıkları beklentilerini ön planda tutarak tasarımlarımı canlandırırken kendimi onların yerine koyuyorum. Tasarım ile ilgili birikimlerime ve müşterilerimin mekanları kullanma biçimine göre yapıları şekillendiriyorum. Peyzaj tasarımını da tüm tasarım çalışmalarımla bir bütün halinde planlıyor, görselliği bozmayacak, genel çizgiyi yansıtan bitki ve ağaç seçimleri ile dolaşımı kolaylaştıran, konforu esas alan dış mekan düzenlemeleri üzerine bir kurgu oluşturuyorum.

projeler: benzerlikler, farklılıklar

Özel villalar ve oteller peyzaj ile en çok bütünleşen, peyzajın da diğer temel unsurlar kadar ön planda olduğu projelerim arasında başı çekiyor. Tümünde öncelikle yapının bulunduğu bölgeyi, çevresini, iç içe olduğu bitki örtüsünü detaylıca gözlemliyorum. Bulunduğu arazi içerisinde çevresi ile uyumlu fakat bir o kadar da özenle seçilmiş, farklı detayları barındıran tasarımları yaratmayı seviyorum. Her bir projemde projenin yer aldığı bölgenin izlerini görebilirsiniz. Ağaçlar, otlar, bitkiler, kayalık yapı, doğal taş, sahil ve kumsal, yerel ne varsa içlerinden tasarımlarıma uyum sağlayacak detayları seçerek, mümkün olan en doğal halleri ile kullanıyorum. Elbette ki, yapının türüne göre bakım özelliklerini ve gelişimlerini göz önünde bulunduruyorum.