jee
SOLAR TRAP ARCHITECTURE

Eco Verimli Pencere

Mimarlık, enerji ve ekoloji alanlarının kesişim noktasında çalışmalarını sürdüren tasarım ve mimarlık ofisi Solar Trap – architecture, Minho Üniversitesi ve SAPA – Yapı Sistemleri bir araya gelerek “Havalandırmalı Trombe Duvarı” olarak bilinen eski bir pasif güneş teknolojisini 21. yüzyıla taşımışlar.

Fikir; bir pencere olarak işlev gören, aynı zamanda güneşi ana enerji ve hava akımı güçlendiricisi kaynağı olarak kullanan, binaların içi ve dışı arasındaki ısı ve hava değişimlerini akıllıca yönetebilen, bunu yaparken de mümkün olduğu kadar açık ve pasif olan bir cephe elemanı oluşturmak olmuş. Bu proje sonucunda ortaya çıkan yeni teknolojinin hem yeni binalarda hem de yenilenen binalarda çalışmaya uygun olması da dikkat edilen bir diğer nokta.

Eko-Verimli Pencere adı verilen çözüm iki tamamlayıcı seviyede çalışıyor:
1- Doğrudan güneş enerjisinin kazanıldığı, açılıp kapanabilen güneşe bakan cam pencere. Otomatik veya manuel olabilir.
2 – Güneşin ısıl işlemdeki rolünü önemli ölçüde artırmak için yaratılan bir malzemenin ısıl atalet ve ısıl depolama özelliklerinden yararlanan, binayı kontrollü bir şekilde açıp kapatarak dış ve iç alanlar arasında oluşan termodinamik olayların aracısı olarak çalışan “termal modül”.

Isı deposuna ek olarak, “termal modül”, işlevini büyük ölçüde iyileştirmek üzere tasarlanmış iki bileşene daha sahip. Birincisi, hava akımı üzerinden dolaylı ısı performansında %30 artış sağlayan şeffaf silindirik sera. İkincisi ise ısı depolama modüllerinde güneş ışınımının görülme sıklığını %15’ten fazla artırmak için günlük güneş döngüsünü takip eden döner aynalı kapı. Aynı zamanda yerel güneş ve iklim koşullarına göre ayarlanabilen otomatik bir akıllı sistem, JEE entegrasyonunu yöneterek mümkün olan en verimli sonuçları elde edilmesini sağlıyor.