Yapı Kataloğu Mimarlık Ödülleri 2021

Mimarın İlk Yapısı Ödülü & Mimarlık Teşvik Ödülü

YAPI KATALOĞU Mimarlık Ödülleri, 2021 yılında 27.si gerçekleşen ALTIN ÇEKÜL ULUSLARARASI YAPI KATALOĞU ÖDÜLLERİ kapsamında, mimar ve içmimarların ödüllendirildiği iki farklı yarışmayı bünyesinde barındıran bir ödül programı olarak düzenlendi. Yapı Kataloğu Mimarlık Ödülleri, 13 Ocak 2022 tarihinde, “AURA İstanbul”da düzenlenen ödül töreniyle sahiplerini buldu.

“Mimarın İlk Yapısı” Ödülü ve “Mimarlık Teşvik” Ödülü olarak iki farklı tasarım yarışması sunan YAPI KATALOĞU Mimarlık Ödülleri kapsamında, mimar ve içmimarların hem gerçekleşmiş hem de kâğıt üzerindeki tasarımlarını ödüllendirdi. 

Ödül töreninde, Mimarın İlk Yapısı Birincilik Ödülünü “SW Evi” projesi ile Studio AVC alırken; Mimarlık Teşvik Ödülü’nde “co-space istanbul” projesi ile KAT 73 ve “Durmak için Bir Yer” projesi ile MAS Mimarlık, Jüri Eşdeğer Ödüllerine layık görüldü.

“Mimarın İlk Yapısı” Ödülü kentlerimizdeki nitelikli yapı stoğunun artması, genç tasarımcıların yenilikçi fikirlerinin işveren ve kullanıcılarla buluşmasını teşvik amacıyla bu sene ilk defa “YAPI KATALOĞU” bünyesinde sahiplerini buldu.  01 Ocak 2015  – 31 Aralık 2020 arasında inşa edilmiş ilk yapılarıyla aday gösterilebildikleri yarışma sonucunda mimarlar ödüllendirildi.

“Mimarlık Teşvik” Ödülü, bu sene ilk defa YAPI KATALOĞU MİMARLIK ÖDÜLLERİ kapsamında, Türkiye’de aktif olarak faaliyet gösteren belirli sayıda mimarlık ofisinin özel olarak davet edilmesiyle düzenlenen bir yarışma olarak sektörle buluştu. “Yeniden Kullanım, Yeniden İşlevlendirme” teması çerçevesinde, YAPI KATALOĞU Mimarlık Ödülleri yarışma moderatörlüğünün belirlediği, mesleki yetkinliğe ulaşmaya ve ortaya koydukları projelerle sektörde kendini göstermeye başlamış mimarlık ofisleri bu yarışmaya davet usulüyle katılım gösterdi ve yarıştı. YAPI KATALOĞU’nun kapalı davetini kabul ederek “Mimarlık Teşvik” Ödülü’nde yarışan mimarlık ofisleri şunlar oldu:

YAPI KATALOĞU MİMARLIK ÖDÜLLERİ 2021 Jüri Üyeleri

Can Çinici / Çinici Mimarlık 

Durmuş Dilekçi / Dilekçi Mimarlık DDA, İstanbul Serbest Mimarlar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı 

Kurtul Erkmen / K,G: Mimarlık, AURA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı

Ayşe Hasol Erktin / HAS Mimarlık

Yapı Kataloğu Mimarlık Ödülleri Sergisi

Yapı Kataloğu Mimarlık Ödülleri 2021’de ödüle layık görülen ve yarışan diğer projelerin yer aldığı sergi 13 Ocak 2022 tarihinde ödül töreni akabinde ziyarete açıldı. Sergi, 14-28 Ocak 2022 tarihleri arasında “AURA İstanbul”da hafta içi saat 10-18 arasında ziyarete açık olacak.

Detaylı bilgi:

www.altincekul.com