Huangshan Mountain Village

MAD Architects

KONUT | HUANGSHAN, ÇİN

© Laurian Ghinitoiu

Huangshan Dağ Köyü toplu konut projesine ev sahipliği yapan Huangshan, Çin’in Anhui eyaletindeki, tarihi Hongcun ve Xidi köylerine yakın konumda ve ülkenin en güzel dağlarından birinin bulunduğu bir bölge. Zengin yeşil manzarası ve belirgin granit doruklarıyla bilinen bu sevilen peyzaj eskiden beri sanatçılar için düşüncelere dalıp bunları yansıtacakları korunaklı mekanlar sunarak ilham vermiş. Hümanist atmosferi, güzel ve sakin ortamı ile popülaritesi giderek artan bu turistik bölge aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alıyor.

MAD Architects sunar...

MAD olarak projemiz, aslında daha büyük olan Huangshan Taiping Gölü turizm master planının bir parçası. Tasarım, modern yaşamın kolaylıklarını sağlarken, bu kültürel açıdan değerli sıradağın önemini de artırıyor. Yerel topoğrafyaya duyulan saygıyla, her bina yükseklik ve görünüm olarak birbirinden farklı; ancak var olan dağların seviyeleriyle yarışmayacak şekilde tasarlandı. Taiping Gölü’nün güney yamacına göre düzenlenen on bina arasında yaratılan dinamik ilişki, mimarinin doğaya dönüştüğü ve doğanın mimari içinde çözündüğü yeni bir köy peyzajı tipi oluşturuyor.

Yakınlarında bulunan çay bahçelerini andıran biçimleriyle hiçbiri diğerine benzemeyen binalar, su ve rüzgar tarafından şekillendirilmiş birer doğal oluşum gibi görünüyor.

“Huangshan Dağ Köyü”nü oluşturan apartmanların tümünün sakin, sessiz inziva noktaları olması öngörüldü. Her birinin, yakındaki dağlık arazinin topoğrafik hatlarına uygun, organik çizgilere sahip geniş balkonları bulunuyor. Yakınlarında bulunan çay bahçelerini andıran biçimleriyle hiçbiri diğerine benzemeyen binalar, su ve rüzgar tarafından şekillendirilmiş birer doğal oluşum gibi görünüyor. İç kısmı dışarıya uzatarak bol miktarda dış mekan sağladık. Böylece içinde yaşayanlar; dağlar, göl ve gökyüzüyle aralarında bir diyalog yaratarak sadece etraflarındaki manzaranın seyircisi olmadıklarını aslında onun içinde olduklarını hissediyor. Araziye göre yapılan yaya yolları, ağaçlar ve binalar arasında doğal kıvrımlar yaparak değerli araziye benzersiz bir erişim sağlıyor.

Proje, mimari açıdan çevredeki ormanı tamamlarken aynı zamanda içinde yaşayanların konfor düzeyini ve mutluluğunu artıran; insanlar, doğa ve yerel kültür arasında sinerji oluşturan yeni bir dikey yaşam modeli sunuyor.

Doğal bir biçimde dağlık araziden yükseliyormuş gibi görünen köyün sakin tasarım duyarlılığı, doğal düzenlemede yansıtıldı. Proje, mimari açıdan çevredeki ormanı tamamlarken aynı zamanda içinde yaşayanların konfor düzeyini ve mutluluğunu artıran; insanlar, doğa ve yerel kültür arasında sinerji oluşturan yeni bir dikey yaşam modeli sunuyor.

“Huangshan Dağ Köyü”, tamamlanmasıyla birlikte, kendi felsefemiz olan “Shanshui City” anlayışının gerçek bir ifadesi oldu. Burada amaç, dağ ve su gibi doğanın formlarını referans alan bir mimari yaratmak değil; insanların doğa ile manevi düzeyde ilişki kurabileceği bir mekan, duyguları harekete geçiren ve insanlığın içsel tatmin arayışını somutlaştıran bir mimari yaratmaktı.

Ana fikir, burada yaşayanların manzaraya yalnızca bakmalarından ziyade kendilerini doğa ile ilişki içinde bulmaları ve iç dünyalarına dönmeleri.

“Huangshan’daki Taiping Gölü hakkındaki izlenimlerimiz belli belirsiz: Buraya yapılan her ziyaret farklı manzaralar, farklı izlenimler veriyor. Asla gerçekçiliği esas almayan, daha çok hayal gücüne dayanan antik Shansui manzara resimleri gibi biraz esrarengiz. Bu açıklanamayan duygu daima şiirsel, anlaşılması güç ve muğlak.

Ana fikir, burada yaşayanların manzaraya yalnızca bakmalarından ziyade kendilerini doğa ile ilişki içinde bulmaları ve iç dünyalarına dönmeleri. Biri burada kendini dinlerken şehirde olduğundan çok daha farklı bir kişiliği olduğunu fark edebilir.”

Ma Yansong